Det er stoffet desmoteplase, som findes i spyt fra flagermus, der kan opløse blodpropper og dermed redde tusinder af danske liv.
Det er det danske medicinalfirma H. Lundbeck A/S, der har udviklet en ny behandling med kemisk fremstillet desmoteplase, der har positiv indvirkning på blodpropper, hvis det gives mellem tre og ni timer efter, en blodprop er opstået, skriver B.T.
"Vi er overbeviste om, at vi står med et middel, som repræsenterer et virkeligt gennembrud i behandlingen af hjerneblodpropper. Vi påbegynder nu de såkaldte "fase tre"-forsøg, der omfatter blodproppatienter i 30 lande, deriblandt også danske," siger dr.scient. i biologi og projektleder hos Lundbeck, Torben Skarsfelt.
Han regner med, at produktet kan blive alment udbredt i løbet af tre år.
Hvert år rammes 12.000 danskere af en blodprop i hjernen, og der har hidtil været begrænsede behandlingsmuligheder.