Grundet corona-krisen og de medfølgende rejserestriktioner ligner det en sommer i Danmark for de fleste. Så det helt store spørgsmål er, hvordan vejret vil arte sig de næste måneder?
Det giver DMI deres bud på i en spritny sæsonprognose for resten af sommeren.
Og lad os da tage det positive først. Det ser nemlig ud til, at vi får en længere periode med højtryksvejr fra midten af juli og indtil de første uger af august. Derefter kan orkaner i Atlanterhavet smadre højtrykket og give ustadigt vejr.
Men vi er som bekendt stadig kun halvvejs gennem juni, og resten af måneden ser også ganske fornuftig ud. Hvis man er til sol og varme.
Juli starter med omskifteligt vejr, inden vi altså skulle få en længere periode med dejligt sommervejr. Generelt ser juli ud til at ende noget varmere end normalt.
August starter også fint, men solen afløses af en periode med regn og måske en del blæst efterfulgt af køligere luft.
Men så kan vi se frem til en fin sensommer i september, hvor tendensen over Vest- og Central-Europa viser højere tryk end normalt. Det tyder på en stabilt, tørt og varm sensommer med temperaturer omkring 20 grader.