AGF er så desperat efter at komme tilbage i Superligaen, at klubbens spillere har indgået en kontrakt med fan-fraktionen Galehuset om, at hvis oprykningen mislykkes, må spillerne ved sæsonafslutningen tage 10 armbøjninger for hvert point, de mangler op til oprykningspladserne.
Omvendt må fansene tage armbøjningerne, hvis det lykkes århusianerne at vende tilbage til den bedste række. Målet med kontrakten er at give spillerne en ekstra motivation for at vinde.
I den sammenhæng vil Rygtebørsen foreslå de danske roligans at indgå en kontrakt med Niclas Jensen om, at han tager 10 armbøjninger for hvert minut, hans holdkammerater må spille en mand i undertal. Måske 710 af de stærke kan få ham til at overveje det en ekstra gang, inden han kaster sig ned i en glidende tackling bagfra få minutter efter, at han har fået gult kort.
Niclas Jensen er blevet kaldt mange ting siden udvisningen mod Spanien, men også Queens Park Rangers danske angriber, Marc Nygaard, har fået sig et nyt øgenavn.
Klubbens fans er begyndt at kalde ham Marco van Nygaard, efter han scorede et flot mål forrige lørdag, der mindede lidt om Marco van Bastens drømmemål fra EM-finalen i 1988.
Men helt ærligt, så kunne man lige så godt kalde Stig Tøfting for Stignedine Zidane, fordi de begge har været oppe og slås.
Se Nygaards scoring på http://www.youtube.com/watch?v=nb9iH29MQEA.