Ikke alle synes dog, at det er sjovt.
Tag nu kinesernes svenske landstræner Marika Domanski Lyfors, som ifølge den svenske avis Aftonbladet brokker sig over, at det er blevet antydet, at hun kunne være indblandet.
Bare fordi hun tilfældigvis er træner for det hold, som skulle møde Danmark 24 timer efter at et par skumle mænd var klar til at optage det danske taktikmøde. »Jeg føler mig krænket,« som hun siger til den svenske avis.
Hvad mon de danske kvinder føler?
Vi er nu også tilbøjelige til at frikende svenskeren. Måske er der snarere tale om, at de kinesiske arrangører bruger kvinde-VM som en slags for-OL, hvor de kan sikre sig, at teknikken kører som den skal?
Og så lige en advarsel til Lyngbys superligaspillere, som skal møde Viborg i weekenden. De grønblusede er nemlig i topform før kampen. I hvert fald Asbjørn Sennels. Se selv, hvad VFF skriver på sin hjemmeside:
»Friweekenden i SAS Ligaen benyttede VFF’s Asbjørn Sennels til at løbe med førerfeltet hjem, da Viborg City International Marathon afviklede børneløb over 3,5 kilometer i Viborgs indre by.«
Og husk så i øvrigt vores konkurrence: Skriv en historie om en udebanetur med Brøndby og vind en af de trøjer, som bliver båret i den kamp, hvor holdet langt om længe knækker udebaneforbandelsen.
Sport&spe@avisen.dk