Horsens Statsfængsel vil summe af aktivitet i denne weekend, når Paranormalt Institut i samarbejde med Horsens Kommune gennemfører Projekt tugthusspøgelser. Omkring 20 medlemmer af instituttet har slået sig ned i det nedlagte fængsel med alskens udstyr, der skal afsløre tilstedeværelsen af eventuelle ånder.
I de gamle arkiver fra Horsens Statsfængsel er der registreret 541 dødsfald i perioden 1853-1974 ifølge Paranormalt Institut, og medlemmerne håber, at de kan få kontakt med nogle af de afdøde. I USA er lignende undersøgelser blevet lavet i nedlagte fængsler blandt andet Eastern State Penitentiary.
Blandt de tekniske hjælpemidler vil være infrarøde kameraer, der kan optage i mørke, målere, der kan registrere elektromagnetiske felter samt ændringer i temperaturforhold. Derudover optager spøgelsesjægerne også stemmer.
- Det foregår på den måde, at vi lader en diktafon optage, og så spørger vi. "Er her nogen?" Derefter aflytter vi optagelsen, og nogle gange vil der så være stemmer på den, som vi ikke hørte i første omgang, fortæller Shane Eno.
Det er dog ikke teknik det hele. Det Parapsykologiske Institut har også medbragt sit eget medium. Et medium er en person, der angiveligt kan komme i kontakt med afdøde.
- Mediet har allerede nu haft kontakt med ånder af tidligere fanger, og vi andre har også klart fornemmet tilstedeværelsen af nogle, fortæller Shane Eno lørdag eftermiddag.
Shane Eno, der er en af stifterne af Paranormalt institut, har talt med tidligere (nulevende) fanger, der kan fortælle, at de har set ting, de ikke kan forklare, for eksempel døre der blev låst op af sig selv.
Så fra et sikkerhedsmæssigt synspunkt er det vist meget godt, at fængslet blev lukket.
I morgen fortæller vi, hvad spøgelsesjægerne videre oplevede i det gamle statsfængel.