Venner til den forgiftede og nu afdøde eks-spion Aleksander Litvinenko anklager russiske »onde kræfter« for at stå bag mordet på ham.
»Han kæmpede mod de »onde kræfter« i Rusland, mod KGB, mod autoriteterne, der undertrykker demokratiet og liberale frihedsgrader i Rusland,« siger en af Litvinenkos venner, Oleg Gordievsky, til Sky Television.
»Han blev et offer for ... hævn og ondskab fra disse kræfter i Rusland,« siger Gordievsky, som også er tidligere spion med bopæl i Storbritannien.
Men Rusland har kaldt det fjollet, at styret skulle have planlagt mordet på 43-årige Litvinenko, som stillede sig kritisk over for den russiske regering.
Litvinenko døde natten til fredag af en mystisk forgiftning. Ifølge læger kommer dødsårsagen måske aldrig for dagens lys. Flere medicinske eksperter har udelukket, at forgiftningen skyldtes tungmetaller eller radioaktiv stråling, skriver Reuters.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.