Efter nogle måneder fyldt med dopingindrømmelser og afsløringer i specielt cykelsporten er Anti Doping Danmark klar til at optrappe jagten på danske dopingsyndere.
Ifølge BT kan et af våbnene meget vel blive en ny efterforskningsenhed, der skal gå målrettet efter at afsløre dopingtilfælde.
- Det, vi drøfter lige nu, er, om det er relevant at oprette en enhed, der kan efterforske sådanne sager.
- Vi forsøger at indramme, hvor meget det koster at drive sådan en enhed af blandt andet jurister og advokater, siger Anti Doping Danmarks direktør, Lone Hansen, til BT.
Idéen er undfanget, efter at det med den form for efterforskning lykkedes amerikanske dopingjægere at fælde Lance Armstrong, selv om der fortsat ikke foreligger en positiv dopingtest.
Fra Christiansborgs idrætspolitikere kommer der opbakning. Både Flemming Møller Mortensen (S) og Brian Mikkelsen (K) er klar til at støtte Anti Doping Danmark i dopingkampen.
/ritzau/