"Hvis de her mennesker vil bo sammen, klæde sig som brudgomme og blive gift, så har de måske ret til det eller ikke... Men de skal ikke kalde det ægteskab, for det er det ikke."
Den udmelding fra den spanske dronning Sofia har fået en del mere opmærksomhed, end det hun havde håbet på, og overskyggede i går nyheden om hendes fødselsdag.
Dronningen er blevet citeret for at sige sådan ud fra brudstykker fra en kommende biografi om den græskfødte regent. Det spanske kongehus siger nu, at dronning Sofia blev fejlciteret, skriver nyhedstjenesten Euronews.
Bemærkningen har skabt en voldsom debat om homoseksualitet i landet. Spanien er traditionelt katolsk, men de har stærke liberalistiske tendenser, og befolkningen er splittet i vældfærdsdebatten.
-Newspaq