Administration 

Spænding: Hvem skal være den nye Mogens Lykketoft?

Efter valget skal Mogens Løkketoft være leder af FN's generalforsamling i New York i et år. (Foto: Foto: Keld Navntoft, Scanpix/arkiv)

Henrik Dam Kristensen og Bertel Haarder er storfavoritter til at blive ny formand for Folketinget, når Mogens Lykketoft straks efter valget sætter kursen mod topjob i FN. Hvem der får den prestigefyldte post afhænger af rødt eller blåt flertal efter 18. juni.

Hvem skal ringe med klokken fra Folketingets talerstol i det nye folketingsår? Hvem skal holde ro og orden under statsministerens spørgetime, byde Dronningen velkommen og trykke hænder med præsidenter fra hele verden?

Spændingen om, hvem der skal afløse Mogens Lykketoft på den fornemme post som Folketingets formand vokser i disse dage i takt med, at meningsmålingerne svinger mellem rød og blå valgsejr.

Hvis Helle Thorning-Schmidt genvinder regeringsmagten, er Henrik Dam Kristensen ifølge flere kilder storfavorit til den prestigefyldte post som Folketingets formand. Men også Marianne Jelved kan komme på tale og blive Folketingets første kvindelige formand, hvis Helle Thorning-Schmidt skal lægge en kabale efter valget og have ministerposter og formandspost til at gå op i en højere enhed.

Bliver Venstres formand Lars Løkke Rasmussen Danmarks næste statsminister peger pilen på Venstre-veteranen Bertel Haarder som formand for Folketinget.  Men afhængig af valgresultatet og styrkeforholdet mellem Dansk Folkeparti og Venstre, kan Dansk Folkeparti insistere på at få Pia Kjærsgaard som Tingets førstedame for at støtte en Løkke-regering.

Stor respekt om både Dam og Haarder

Umiddelbart efter folketingsvalget er overstået, går Mogens Lykketoft på orlov fra Folketinget for at blive leder af FN’s generalforsamling i New York i et år. Lykketoft forlader ikke dansk politik men vender efter planen tilbage til Folketinget i oktober 2016.

Men Lykketofts nye topjob i FN betyder, at Folketinget skal have ny formand uanset om rød eller blå blok vinder valget.

Både Henrik Dam Kristensen og Bertel Haarder vil kunne hoppe lige ind og overtage posten efter Lykketoft, pointerer flere kilder. Begge har flere årtiers anciennitet på Christiansborg, nyder stor respekt og anerkendelse både i deres egne partier men også bredt i Folketinget.

På posten som formand for Folketinget skal man kunne samle og favne hele Tinget, og derfor duer det ikke at have fjender hos ens politiske modstandere. Og det har hverken Henrik Dam eller Bertel Haarder, fremhæver en kilde.

Beskæftigelsesminister Henrik Dam Kristensen har siddet i Folketinget siden daværende S-formand Svend Auken i december 1990 fik et historisk flot valgresultat med over 32 procent af stemmerne til liste A.

Postbuddet fra Vorbasse har i alt bestridt fem forskellige ministerposter, ligesom han har haft en afstikker til Europa-Parlamentet.  I en turbulent periode hos Socialdemokraterne holdt han styr på en frustreret folketingsgruppe, og den 58-årige Henrik Dam regnes af både partifæller og politikere fra andre partier som driftsikker og kompromissøgende.

Jelved kan komme ind fra sidelinjen

For Helle Thorning-Schmidt er Henrik Dam den indlysende rigtige kandidat til formandsposten, noteres det i det socialdemokratiske bagland.

Men kulturminister Marianne Jelved er en dark horse i den kabale, som Helle Thorning skal lægge, hvis hun vinder valget 18. juni. Den 71-årige Jelved har siddet i Folketinget siden 1987, været partileder og haft tunge ministerposter.

Hvis Radikale får et dårligt valgresultat, sådan som meningsmålingerne spår, vil Radikale ikke være i en position til at gå efter den fine post som Folketingets formand, påpeger flere. Og hvis Radikale ønsker Jelved som Folketingets formand bliver prisen for høj for partiet, for så skal de måske ud i at afgive tunge ministerposter til Socialdemokraterne. Det er er en dyr betaling.

Haarder populær hos alle

Vinder Lars Løkke Rasmussen står Bertel Haarder til at blive Folketingets formand. I en undersøgelse gennemført for Ugebrevet A4 i april kårede folketingsmedlemmerne Venstres nestor som den mest populære kollega. Han blev første gang valgt ind i Folketinget i 1975, har mange års ministererfaring og har også været stemmesluger ved Europaparlamentsvalg. I dag er han første næstformand i Folketingets præsidium.

Men her kan en kabale også komme på tværs for Bertel Haarder. Dansk Folkeparti kan vælge at insistere på at få Pia Kjærsgaard som Folketingets formand som prisen for at være støtteparti til en Venstre-mindretalsregering. Om DF spiller det kort, afhænger af valgresultatet, men er ifølge en kilde ikke et urealistisk scenarie.

Borgfred er hovedreglen - men.....

Dramaet om, hvem der skal være øverste chef i Folketinget udspiller sig ikke for åbent tæppe ligesom valgkampen, hvor håbefulde folketingskandidater duellerer på valgmøder, i aviserne og på facebook. Allerede ugen efter folketingsvalget skal de 179 nyvalgte folketingsmedlemmer vælge ny formand. Grundloven siger nemlig, at Folketinget skal have en formand, som vælges straks efter, at et nyvalgt Folketing er trådt sammen.

Historisk har det altid været folketingsflertallet, der danner regering, der bestemmer, hvem der skal være formand. Og som hovedregel er der borgfred omkring valget, så flertallet af partierne bakker op. Folketingsformanden fungerer nemlig som en slags tillidsmand for alle folketingsmedlemmer og derfor søger man at undgå kampvalg, så oppositionen støtter den kandidat, som regeringen ønsker.

Lodtrækning i orientalsk vase

Men er valgresultatet tæt eller bryder et parti sig ikke om en foreslået kandidat, kan der opstå åben strid i Folketinget om, hvem der skal have den fine post med egen bil, bolig på Christiansborg og en årsløn, der matcher statsministerens.

Det mest spektakulære drama, der hidtil har været omkring formandsposten fandt sted i 1998. Venstres kandidat Ivar Hansen og Socialdemokraternes Birte Weiss var i spil.  Statsminister Poul Nyrup Rasmussen havde genvundet regeringsmagten, men valget var uhyggelig tæt og afgjort på støtte af de nordatlantiske mandater. Men da et folketingsmedlem fra Færøerne nægtede at blande sig i dansk indenrigspolitik, og CD ikke ville støtte Weiss, måtte kampvalget afgøres ved lodtrækning.

To sedler med kandidaternes navne blev puttet ned i en orientalsk vase, og den nervepirrende lodtrækning foregik for åbent tæppe i folketingssalen.  Ivar Hansen vandt.

Folketingets formand og præsidium

Grundloven siger, at Folketinget skal have en formand, som vælges straks efter, at et nyvalgt Folketing er trådt sammen. Formanden sørger for, at der er de bedste rammer for Folketingets arbejde og sikrer, at møderne i folketingssalen foregår i god ro og orden, og at der er gode arbejdsforhold for folketingsmedlemmerne.

Formanden er også øverste chef for Folketingets administration, der tæller cirka 400 ansatte.

Folketingets formand vælges for hvert folketingsår ved flertalsvalg i salen.

Folketingets formand udfører sit arbejde sammen med 4 næstformænd. De udgør tilsammen Folketingets præsidium.

I dag er Mogens Lykketoft formand, mens Bertel Haarder (V), Pia Kjærsgaard (DF), Lone Loklindt (Rad) og Per Clausen (Enh) udgør præsidiet.

Tidligere formænd for Folketinget

Thor Pedersen (V) 2007 - 2011

Christian Mejdahl (V) 2003 - 2007 

Ivar Hansen (V) 1998 - 2003 

Erling Olsen (S) 1994 - 1998 

Henning Rasmussen (S) 1993 - 1994

 

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre