Drukneulykken i Seaworld-Park i USA i går er formegentlig ikke første gang spækhuggeren, Tililkum, har taget et menneskeliv. Ifølge orlandosentinentel.com blev spækhuggeren i 1991 anklaget for at være medskyldig, da en anden træner druknede under et show.
Året efter blev spækhuggeren solgt til Seaworld, men i 1999 blev liget af en nøgen mand fundet på den store hvals ryg.
En tidligere leverandør til Seaworld fortæller til avisen Orlando Sentinental, at Tililkum bliver holdt isoleret fra de andre dyr i parken. Det er forbudt for trænerne at gå ned i vandet til det store dyr, netop på grund af dens voldelige natur.
I går sprang spækhuggeren op af vandet og greb fat i den 40-årige træner, Dawn Brancheau. Hun blev derefter trukket ned i vandet, hvor hun druknede.
Der er dog ikke planer om, at Tililkum skal aflives som følge af sine forbrydelser.
Flere dyreværnsfolk lægger da også vægt på det problematiske i at holde de store vilde dyr i fangenskab.
"Fangenskab er misbrug af de her dyr. Og misbruget er stigende. Og når dyrene snapper bare ganske kort, er de så store og så farlige, at det er som et våben," påpeger tidligere delfintræner, Russ Rector, over for Orlando Sentinentel.