De fleste lå og sov, da politiet tidligt om morgenen den 1. marts firede sig ned fra en helikopter og trængte ind i Ungdomshuset på Jagtvej 69.
Alligevel skal de unge, der blev anholdt inde i selv huset, straffes hårdere end de der senere kastede med sten mod politiet, skriver DR Nyheder.
Det mener anklagemyndigheden, der går efter et års fængsel eller mere.
- Vi synes, at sagen mod dem inde i huset er alvorligere end mod dem ude på gaden. Når man finder molotovcocktails, som formentlig skulle kastes i hovedet på politiet, og jernstænger, så skal vi efter vores opfattelse op i noget, der er højere end de otte måneder, siger politiassessor ved Københavns Politi, Erik Hjelm, til Dr.dk.
Iben Bertelsen, der er medlem af foreningen Forældre mod politibrutalitet, som er blevet stiftet i forbindelse med de mange Ungdomshus-anholdelser, er rystet over udsigten til de strenge straffe.
- Det er forfærdeligt og dybt chokerende. Jeg kan slet ikke forstå, at de skal have nogen straf. Det her er en politisk dag, som ikke skal løses af domstolene, siger Iben Bertelsen, der selv har oplevet, hvordan hendes to sønner i weekenden blev brutalt anholdt i forbindelse med en demonstration på Frederiksberg til fordel for de varetægtsfængslede unge fra Ungdomshuset.
I alt sidder 15 unge varetægtsfængslet for at have været i Ungdomshuset, da det blev ryddet. De er ikke sigtet for en egentlig kriminel handling, men det, at de har været i huset, bliver tolket som et forsøg på vold.