Administration 

Sommeren er fyldt med uforglemmelige øjeblikke: Men ikke alle bør deles online

Debat
en kvinde fotograferer på en strand
(Foto: Andre Gaulin/Unsplash)

"Jeg er helt med på, at dét at skulle spørge om lov til noget, som man ikke plejer at spørge eller tale om, kan føles uvant og akavet. Dét ændrer dog ikke på, at det er god stil at gøre det..."

Den danske sommer er landet i sin vanlige ustadige form. Nogle danskere skal (måske) på stranden, og rigtig mange skal helt sikkert til festivaler og koncerter, i byen og feste, og ud at rejse. Med andre ord bliver der masser af uforglemmelige øjeblikke og grunde til at finde mobiltelefonen eller kameraet frem. 

Men hvornår kan vi i grunden tage fotos og med ro i sindet dele dem på de sociale medier – og hvornår er det en god idé at lade mobilen forblive i lommen? 

Det har vi i Telenor valgt at spørge danskerne om. Tre ud af fire bekymrer sig om billeddeling på sociale medier, blandt andet fordi hver anden har fået delt fotos uden at blive spurgt først, og hver tredje har fået delt ting, de bestemt ikke mente tåler dagens lys. 

Her skal du passe på

Skal du en tur på stranden, kan det være en god idé at lade mobilkameraet blive i bukselommen eller i det mindste spørge om lov, inden du tager og deler billeder derfra. Med 67 procent er deling af billeder af intime øjeblikke uden godkendelse det, som flest ikke finder okay, og lidt i samme boldgade mener mere end hver anden – 56 procent – , at ikke det er i orden at dele billeder af personer, der er letpåklædte, f.eks. i badetøj, uden at have deres samtykke. 

På byturen, hvor mange unge knipser løs og lægger billeder op på Instagram og Snapchat, bør man også lige indhente en tilladelse, før man deler. Knap hver tredje – 29 procent – finder det ikke acceptabelt at dele billeder af andre, der f.eks. danser eller drikker alkohol, uden at have fået en opadvendt tommelfinger først. 

Til gengæld er der godt nyt til sommerens mange koncert- og festivalgængere, særligt dem med kløe i fotofingeren. Blot man har et festival- eller koncertarmbånd på, synes ni ud af ti, at det er fint, at man deler fotos af andre, også uden at have spurgt. 

Vi bliver nødt til at tale sammen

Men ud over data på, hvilke fotosituationer der henholdsvis frembringer smil og utilpashed blandt dine venner, hvad skal vi så gøre for at komme problemet med uønskede billeder til livs? 

I Telenor mener vi, at det på tide, at vi får en samfundsdebat og en snak i familierne og blandt venner og bekendte om, hvordan vi deler billeder på nettet, uden nogen kommer i klemme. Om hvad der er god og dårlig stil. 

Tal sammen om, hvordan I hver især har det med billeddeling, og bliv klogere på hinandens præferencer og grænser. Er der behov for aftaler? Er der noget, I vil tage større hensyn til? Er der nogen, som er mere private, end du troede?

Jeg tror ikke, at de høje procentsatser fra vores undersøgelse udelukkende skyldes dårlige intentioner, men nok nærmere dårlige vaner. Hvor det er blevet normalt at dele uden at spørge om lov først og uden egentlig at tænke nærmere over det. 

Jeg vil derfor gerne slå et slag for, at vi sammen øger den digitale tryghed i Danmark ved at blive bedre til at få spurgt om lov, før vi deler billeder af andre på sociale medier. 

Vi kan ikke tage for givet, at andre synes at en deling er okay. For nogle afhænger det af billedet, situationen og med hvem eller hvor, billedet deles. Vi har hver især personlige grænser for, hvilke dele af vores privatliv, vi har det godt med, at andre kan følge med i. Disse grænser kan være forskellige og kan også ændre sig med tiden. 

Derudover er det dybest set urimeligt, at det er ”offeret,” der skal bede om at få fjernet billeder frem for, at den, der tager billedet, spørger om lov til at dele det. Det er nemlig en svær samtale, som faktisk kan være skamfuld. 

Akavet – men øvelse gør mester

Jeg er helt med på, at dét at skulle spørge om lov til noget, som man ikke plejer at spørge eller tale om, kan føles uvant og akavet. Dét ændrer dog ikke på, at det er god stil at gøre det. Det kan lette processen, at man starter med at øve sig på det. Og så vil man med tiden finde ud, at de fleste modtager den slags spørgsmål positivt. 

Og kan man ikke spørge om lov, fordi man ikke kan få sig selv til det eller ikke kender eller er i nærheden af vedkommende på motivet, så kan man spørge sig selv, om man selv ville bryde sig om at blive delt i samme tilstand. Hvis svaret er nej, så giver udfaldet vel næsten sig selv. Men det kræver, at vi aktivt tager stilling. 

Sommerens bedste billeder er dem, der skaber glæde og gode minder. For at komme uønsket billeddeling til livs skal vi mærke efter og blive mere opmærksomme på hinandens behov og grænser. 

Hellere spørge om lov en gang for meget end en gang for lidt. Det begynder hos dig.

en mand med briller smiler
Christian Hoffmann er direktør for privatkundemarkedet i Telenor og ivrig amatørfotograf Foto: Privat

 

 

 

pc
Krimi

18-årig 764-leder dømt for voldtægt og drabsforsøg begået på afstand

VR
Nyheder

Børn træner togture og indkøb i VR: Skal gøre hverdagen lettere

grønt
Iværksætteri

En halv lasagne blev starten på 10 års kamp mod madspild

tiktok
Nyheder

Norge advarer om populære apps: Kriminelle kan få kontakt til børn

bus
Nyheder

Nyt regionalt budget: Millioner til busser, uddannelse og PFAS

politi dansk
Krimi

Politi slog til mod bordel: To kvinder vurderes at være handlet

pårørende
Nyheder

100 pårørende samles til en dag i deres navn

østre landsret
Krimi

Otte års fængsel for grooming og seksuelle overgreb mod mindreårige

sociale medier på telefon
Nyheder

EU går efter techgiganternes greb om børn: Ud med vanedannende funktioner

Still fra filmen
Film og TV

Mads Mikkelsen, Tessa og robotter indtager Blokhavn i ny Gigis-film

læser i bog
Nyheder

Undersøgelse: Studerende er ofte stressede

far barn
Nyheder

3 millioner skal give knap 100 familier en bedre start

Lego skibet
Nyheder

30 år gammelt LEGO-skib solgt: Se prisen her

hund med familie
Nyheder

Flåtsæsonen er ikke slut: Dit kæledyr kan tage dem med hjem

Hustjek
Nyheder

Boligejere overser tusindvis af kroner: Hver femte kender ingen af ordningerne

dansk politi
Krimi

Politiet tjekkede ni knallerter ved skole: Det gav otte sigtelser

Cyklist
Nyheder

Markant stigning: Flere cyklister og fodgængere ender på skadestuen

Seriemorder, kvinde fundet død
Krimi

Ni kvinder fundet døde på to måneder: Frygt for seriemorder vokser

Dyreværnet og KV
Dyreliv

90.000 herreløse katte: Ny indsats skal bremse de store kolonier

Åbning i Herning
Mad og drikke

Svensk burgerkæde åbner sin første restaurant i Danmark

Hjememværnet
Nyheder

Skærpet trusselsbillede: 1.500 frivillige soldater træner beredskab

retten i Glostrup
Krimi

Solgte lattergas for 100.000 kroner: Nu skal 33-årig i fængsel

ferie
Rejser

Hedebølge og naturbrande får danskere til at genoverveje Sydeuropa

skolerne
Nyheder

København bruger 435 millioner: Ny specialskole skal stå klar i 2031

færgen Tyrfing
Nyheder

Kæmpe batteri skal sikre strøm til elfærgen på Samsø

fodbold fans
Nyheder

Nye tal: Så meget stiger volden, når der spilles Superliga

området
Nyheder

Danmark er blevet 300.000 kvadratmeter større

Vært
Mad og drikke

Danskerne elsker at invitere gæster hjem, men én ting stresser os

dansk politi
Krimi

Falske bankfolk gik efter ældre: Fik kort, koder og guldsmykker

dansk politi
Krimi

Nyt våben mod lattergas bag rattet: Tre bilister dømt

messe
Nyheder

Mere end 100 virksomheder er klar: Stor jobmesse åbner i morgen

Michael Falch
Film og TV

40 år efter kultfilmen vender Michael Falch tilbage i ikonisk rolle

Østre LAndsret
Krimi

Landsretten skærper dom markant: 24-årig får 15 måneder ekstra

dansk politi
Krimi

Omkring 50 unge skabte uro: Politiet opfordrer forældre til at tage en snak

Tandlæge
Sundhed

Har du undgået tandlægen i flere år? Sådan kommer du i gang igen

Monika Rubin
Nyheder

14 kommuner får grønt lys til 234 nye botilbudspladser

rigsadvokatens kontor
Krimi

Frifundet for dobbeltdrab: Nu skal Højesteret afgøre grænsen for nødværge

Skolen
Nyheder

Efter flere forsinkelser: 624 børn rykker ind i ny skole til oktober

Børn på museum
Nyheder

Nyt tilbud til elever: Tre kulturoplevelser bliver fast del af skolen

Trump
Nyheder

Trump vil ændre ulvenes beskyttelse: Nu er processen sat i gang

børnehave
Nyheder

Afstemning: AI-billeder i børnehaven? Forældrene debatterer grænsen på Reddit

koncert
Underholdning

Over 30 koncerter på tre dage: Søndag bliver klassisk musik børnenes

roskilde uni
Nyheder

Nyt masterforløb: Skal ruste myndigheder og virksomheder til kriser

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Stod bag 30 indbrud og flere forsøg

test
Biler

Ny sikkerhed i biler: Kan slå alarm, hvis et barn bliver glemt

dansk politi
Nyheder

55-årig fængslet i stalkingsag: Sigtet for 18 forhold mod eks-partner

blodprøver
Nyheder

Nye hiv-tal bekymrer: Halvdelen bliver diagnosticeret sent

kabler
Nyheder

Kun grundskole på CV'et: I disse brancher kan lønnen runde 60.000 kroner

Grafitti fjernes
Advertorial

Annonce

Trygge facader i byen kræver faste aftaler

Jesper Beinov, direktør i SMVdanmark, Policy Vice President i SMEunited.
Nyheder

SMVdanmark efter EU-tale: Virksomhederne har ventet længe nok

oplægsholderne
Nyheder

Viborg går nye veje: Nu skal familier have hjælp til skærmvanerne

Carllo Yaboy
Nyheder

Lokalpolitiker ser store muligheder i Hundige: ”Et vanvittigt stort potentiale”

Horesta
Nyheder

Nye bøder på op til 100.000 kroner skal ramme Airbnb-snyd

Birthe Kjær og Thomas Evers Poulsen
Nyheder

Storebæltsbroen bliver rød: Hele Danmark opfordres til at gøre det samme

computer arbejde
Nyheder

Forsikringssvindel koster dyrt: Familie betaler mindst 700 kroner ekstra

læser med barn
Nyheder

Dit barn gider ikke læse? Her er 6 enkle greb, der kan hjælpe

børn med hånden oppe
Nyheder

Nye tal om skolebørn: Hvert femte har været udsat for fysisk vold

retten i Randers
Krimi

45 beboere evakueret efter voldsom brand: 33-årig får fire års fængsel

Nationalbanken
Nyheder

Nye danske tal: Virksomheder ansætter færre, når de tager AI i brug

Dreng depresssiv
Nyheder

Magnus fik endelig venner: Nu sidder han med telefonen det meste af dagen

Marianne Lyngby Pedersen
Nyheder

Bog & idé advarer mod hurtig nulmoms: Vil vente til 1. juli

elbil
Biler

Benzin og diesel nærmer sig 20 kroner: Flere vælger elbil

dansk politi
Krimi

11 personer sigtet: Væksthuse var fulde af skunk

Lejligheder
Nyheder

Lejere fanget i lang ventetid: Venter op til 30 måneder på svar

retten i Roskilde
Krimi

Syv mænd dømt: Overfaldt fan-koordinator foran kone og barn

Elvis
Kendte

Sjældne private Elvis-billeder sættes til salg

tøj med mærkning af dato
Nyheder

Nyt mærke i børnetøj skal få danskerne til at bruge det længere

dansk politi
Nyheder

Politiet strammer grebet om Brøndby-FCK: Fans kan visiteres uden mistanke

abemishandling
Dyreliv

Storforbrugere af sociale medier vil langt oftere helt tæt på vilde dyr

lego
Underholdning

Din Halloween-tradition kan ende som LEGO-model i Miniland

bilist uden udsyn
Nyheder

Tre ud af fire unge bilister fortryder dette bag rattet

dansk politi
Krimi

Tissede på patruljevogn - og så gik jagten i gang

dansk politi
Nyheder

Politiet flytter ind hos kommunen i Varde

møbler
Advertorial

Annonce

Dansk designarv former fremtidens boligindretning

Sarah Sima Derlich
Sport

15-årige Sarah skriver dansk skakhistorie ved OL

løb
Sport

Slut med først til mølle: Nu bliver startnumre til CPH Half trukket i lotteri

damper
Nyheder

Unge fanget i nikotin-fælde: Vil gerne stoppe men det er svært

Christopher
Underholdning

Efter triumf i Valbyparken: Christopher annoncerer ny kæmpekoncert

CEO og medstifter af Miira, Laurits Rasmussen
Nyheder

Skoler vælger ny vej med AI: Læreren får styringen