Administration 

Søren Baastrup: Sved, hudløse lår og en kylling af ost

Debat
scene fra Bachelor
(Foto: Lotta Lemche/TV2)

Vores faste tv-kommentator har igen set ’Bachelor’. Og nøgne mennesker på Roskilde Festival. Bare rolig, vi fyrer ham nok snart.

Vi er nået cirka halvvejs i TV 2 Play og TV 2 Zulus realityshow ’Bachelor’. (Det skrev jeg også i sidste uge, men jeg har stadig ikke fundet ud af, hvor mange afsnit der er). Her er gennemgangen af denne uges tre afsnit, så du ikke behøver spilde tid på at se dem selv. Du kender rumlen. Lad os få det overstået.

Afsnit 13

Det jeg godt kan lide ved denne sæson af ’Bachelor’ er, at pigernes øjenbryn er blevet væsentligt kraftigere end sidste år. Det jeg ikke kan lide er alt det andet. Ikke fordi jeg har noget personligt mod hverken pigerne eller drengene (okay, lidt imod drengene), men fordi det for det første er røvkedeligt. De første fem minutter af afsnit 13 bruger deltagerne f.eks. på at drikke juice. For det andet er det uoriginalt. Deltagerne går på date, snakker lidt, går på date, snakker lidt mere … hvordan kan man få så mange afsnit ud af det? Selv tv-reportagerne om minkkommissionen er mindre langtrukne.

Nå, der skal være fest på kedsomhedsresortet. Der går endnu fem minutter med, at pigerne skal vælge tøj. Inden festen kommer vært Petra Nagel og fortæller Kasper og Philip, at de snart skal udpege en kvinde, de skal overnatte sammen med.

– Jo mere tid, jo bedre, jo mere kan man jo mærke, om man har en relation, siger Philip og mener ”fedt, nu skal vi kneppe”.

– Så kan man da finde ud af, hvem der snorker, siger Kasper og mener ”fedt, nu skal vi kneppe”.

– Men der er jo også noget sårbart ved at sove sammen, siger Petra og mener ”fedt, nu skal I kneppe”.

Der går yderligere fem minutter med billeder af folk der danser. Imens henter jeg noget spray mod myggestik på badeværelset. Er der ikke vildt mange myg i år?

– Grunden til, at Anna og jeg passer sammen er, at vi godt kan lide at være glade hver dag, siger Kasper.

Det virker ikke til, at jeg er gået glip af noget. Og Anna er tilfreds. Mette er til gengæld sur på Kasper, fordi hun ikke får nok opmærksomhed. Men Kasper siger, hun har flotte øjne, og så er alt godt igen.

Anderledes besværligt går det for Philip, der har trukket Frida til side.

– Lad mig lige høre lidt om dit life herinde, siger han, og han mener selvfølgelig ”liv”, men taler engelsk, fordi han er en smart fyr.

– Det var lidt hårdt at miste Camilla, siger Frida.

– Det var jeg også lidt chokeret over, siger Philip, der selv sendte pågældende Camilla hjem i sidste afsnit.

I sidste uge hævdede jeg, at omkring 80 procent af det, han siger, ikke giver nogen mening, men det er nok nærmere omkring de 90.

– Han er fuldstændig fraværende og jeg ved faktisk ikke, om jeg gider det her pis mere, siger Frida bagefter, inden hun går direkte i baren.

Hende holder jeg med fra nu af.

Afsnit 14

Der er stadigvæk fest. Tilrettelæggerne ved godt, at der sker så lidt, at de skal have tingene til at strække sig over så mange afsnit som muligt. Det er det samme med mine artikler. Mine myggestik klør helt vildt, især dem på anklerne. Frederikke og Philip sidder i en sofa. Hun vil vide, hvorfor han kysser med alle pigerne.

– Det er en del af min informationsindsamling, siger Philip, der på trods af sin løse omgang med det danske sprog ind imellem faktisk rammer noget, der er ret genialt.

Da han rejser sig op har han en stor svedplet på ryggen. Jeg er glad for, at jeg ikke er den eneste, der lider af den slags. Pæne, slanke mænd har åbenbart også problemer i varmen. Mon Philips lår også er hudløse, fordi de gnider mod hinanden, når han har store shorts på?

Petra Nagel har fået at vide, at hun skal lave noget mere for sin gage og kommer og minder drengene på, at de skal vælge en pige hver til en overnatningsdate. Kasper gentager det med at snorke. Det er ikke så sjov en vits, at den bør siges mere end en gang, men lige på det område må jeg hellere holde min kæft. Bagefter vælger han Anna.

– Det kan blive megadejligt, men det kan eddermame også komme til at gøre ondt, siger hun.

Jeg ved godt, hvilke slags dates hun er vant til at være på.

Kasper og Anna skal spise sammen.

– Hvad er det, du har tryllet frem her, spørger Anna.

– Ja, det er jo lige det, siger han, fordi han ikke ved, hvad det er, produktionsholdet har bestilt til dem.

Det ligner kylling.

– Det er en god ost, siger Kasper.

Philip vælger Frederikke, og de skal have pizza. Måske er det den pizza, Kasper i virkeligheden har bestilt og stadig tror han spiser.

– Kan du forstå noget af det, jeg siger, spørger Philip, og nu spidser jeg virkelig ører.

– Ja, lyver Frederikke.

– Jeg prøver jo bare at finde ind til sagens kerne, og sagens kerne er i bund og grund min mavse og min hjerne, tilføjer han, inden de kysser.

Det er det med de 90 procent, men det er kvinder ligeglade med, hvis bare man er brun og har surferhår.

Hjemme på kedsomshedsresortet spørger en af de andre piger den forholdsvis nyankomne Petrine, hvordan hun har det med det hele.

– Det ved jeg ikke. Jeg er sgu ligeglad. Jeg er fuld og går mere op i drinksene, siger hun.

Hende holder jeg også med. 

Afsnit 15 

Kasper og Anna vågner sammen. Det vides ikke, om de har haft sex.

– Daten var helt perfekt, siger Anna, så der er i hvert fald ikke sket noget, der har gjort ondt.

Philip og Frederikke vågner sammen. Det vides ikke, om de har haft sex.

– Det har været anderledes, siger Frederikke, så det kan være gået begge veje.

De andre piger er – med rette – vrede over, at drengene har givet udtryk for, at de bedst kan lide dem, der spiller lidt kostbare. De er især vrede på Philip, der vist nok har kysset med halvdelen af dem. Petra Nagel giver dem muligheden for at skrive nogle spørgsmål til drengene, som bliver læst højt i plenum senere samme dag.

– Har mundtøjet brug for en pause, spørger Eva Philip.

– Det har været en vej, jeg har haft brug for at gå, svarer Philip, der nok bare skulle have holdt fat i undskyldningen med informationsindsamlingen.

Derudover er det med spørgsmålene ret kedeligt. Eller, okay, jeg følger ikke rigtigt med, fordi jeg samtidig sidder og ser en billedreportage fra nøgenløbet på Roskilde Festival. Det går dog op for mig, at der åbenbart stadig er to Frida’er med. Og at den ene stadig er rimelig sur. Bagefter er der roseceremoni. Altså, der hvor drengene skal dele roser ud til de piger, de gerne vil beholde. Caroline og Sofie ryger ud. Nøgenløbet blev i øvrigt også vundet af en, der hed Sofie. Jeg hader myg og reality-fjernsyn.

Søren Baastrup
Søren Baastrup er forfatter og freelancejournalist og Avisen.dk’s faste tv-kommentator. Privat

 

Maleriet
Kongelige

Nu kan du købe Warhol-portrættet af Dronning Margrethe

Cecilie Buhl
Advertorial

Annonce

Krimi-forfatter: Kvinder er SÅ badass

Sundholm i nye rammer
Nyheder

Sundholm skal forbedres for millioner

Den nye minster Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

Danmarks nye ulve-minister: En umulig opgave?

tankbil
Nyheder

Energipriser: Hvad kan du selv gøre for at spare

politi dansk
Krimi

Skolelærer dømt: Forgreb sig på 6-årig pige

våben
Krimi

Bandemedlem dømt for at smugle våben til landet

far med barnevogn
Nyheder

Glem sokkerne: Her er GAVEN til far

benzinstation
Nyheder

Benzinforhandlere: Få nu de afgifter ned

Retten frederiksberg indgang
Krimi

Kørte galt med høj fart: Dømt for uagtsom manddrab

Maskot giver higfive
Nyheder

Årets gladeste håndbolddag sætter rekord - igen

cykelsmed
Krimi

Stjal cykler og solgte dem i butik på Frederiksberg

politi dansk
Krimi

Knivdrab: 35-årig kvinde anholdt

blodtryksmåling
Sundhed

Forhøjet blodtryk: Sådan finder du ud af, om du er i risikogruppen

Greenlab
Nyheder

Verdenskendt science-center overvejer at rykke til Skive

telefonsamtale
Krimi

Politiet: Smæk røret på hvis de ringer

Mand på pony - sløret
Krimi

Hestens Værn politianmelder unge: Heste er ikke legetøj!

 Signe Molde
Kendte

TV-darling holder Grundlovstalen i år 

til salg bolig
Nyheder

Myteknuser: Er fortrydelsesretten gratis ved boligkøb?

Sofie Linde og Joakim Ingversen
Film og TV

Danskerne er vilde med seniorernes kærlighedsliv

dansk politi
Nyheder

39 borgere blev hentet af politiet: Snart kommer betjentene igen

kat
Krimi

Kat skudt: Blev fundet med hagl i maven

kompost
Krimi

Dømt for at gemme lig i kompostbunke

Harley Davidson MC
Krimi

Al Capone-samarbejde: Fakturafabrikker og beslagte Harley Davidson motorcykler

Mad
Nyheder

19 millioner så dem på TikTok: Nu dukker de op foran din skole

Lege lejetøj
Nyheder

Legetøjsgiganter i helt nyt samarbejde: Væk med skærmene

dansk politi
Krimi

Brandforsøg ved moske: Mindreårig kan stå bag

Vinderne med deres pokaler
Nyheder

Danmark tog guldet i dyrepasserfaget - og slog hele Europa

have
Livsstil

150 haver åbner lågen i weekenden

licens
Advertorial

Annonce

Sådan navigerer danskerne det regulerede spilmarked

Kongeparret på Dannabrog
Kongelige

Mary og Frederik forsøgte selv at fange aftensmaden

Højesteret
Nyheder

Fem års fængsel: Far beholder forældremyndighed

retten i Kolding
Krimi

26-årig spritbilist skal forlade Danmark

Bro
Nyheder

Brofest med royalt besøg og motionsløb

Kim
Sport

Fodbold er for alle: Nu kommer der fokus på forholdene for fans i kørestol

dansk politi
Krimi

Kontrol i lufthavn: Bøde på 16.000 kroner

Skattestyrelsens facade
Nyheder

Ny skattepakke: Det får du - og det koster den dig

Vejle Boldklub
Krimi

Mand stalkede Vejle Boldklub

Hjerneløb
Sundhed

Løb uden vindere: Her fejrer deltagerne, hvad de kan

dansk politi
Krimi

Skød kvinde syv gange: Forsøgte at stikke af til Tyrkiet

App
Nyheder

Danmarks får ny digital ID-app - se hvad det betyder for dig

hacker
Krimi

Virksomhed advarer mod falske SMSer

Sandra Nielsen
Sundhed

Da Sandras forældre døde, følte hun sig helt alene

retssal Holbæk
Krimi

To anholdt: Offer ramt i hovedet med økse

Den nye regering
Nyheder

Her er Danmarks nye regering

elev giver førstehjælp på arbejdsplads
Nyheder

I dag tager flere tusinde elever på arbejde

brobyggerne
Nyheder

Unge hjælpes i job og uddannelse via ny indsats

dansk politi
Krimi

To personer anholdt i sag om brandattentater

Man tager due
Nyheder

Due-mysteriet: Må du tage en due fra gaden i København?

elbiler til lading
Biler

Disse elbiler stiger med flere tusinde kroner

flagermus flyver i natten
Nyheder

Flagermus forsinker byggesager: Sådan undgår du det

sommergade
Nyheder

Nu kan du hygge i Københavns nye sommergader

folkemødet 2025
Krimi

Ingen droner over Bornholm

fodbold
Advertorial

Annonce

En sommer fyldt med sport - her er hvad du skal se frem til

dansk politi
Krimi

Lod som om han ville hjælpe: Voldtog pige i sommerhus

Mindeplade jesperhus
Nyheder

60 år med blomster og børnelatter

Rejsekort stander
Nyheder

Vildledning: Rejsekort-firma er politianmeldt

dansk politi
Krimi

Bilist mistede to biler på samme dag

Børn i pavillion
Nyheder

Børn og unge får fem nye frirum i naturen

Bilist
Krimi

Kørte ind i anden bil med vilje

Christiane Schaumburg-Müller
Kendte

Christianes fire vilde dage på Mallorca 

dansk politi
Krimi

Tyve-banden er sat bag tremmer

prostitution
Krimi

Ankesag: Seks kvinder blev udnyttet til prostitution

hjemmeværnet
Nyheder

Øvelse Tordenskjold: Flere myndigheder i aktion 

gravsted
Nyheder

Regioner: Pårørende rammes af urimelige regler

Den Gamle By
Nyheder

De danske museer er populære som aldrig før

Mette Frederiksen
Nyheder

I eftermiddag præsenteres det nye regeringsgrundlag

Putin
Nyheder

Fire ministerier under lup: Håndhævelse af Rusland-sanktioner granskes

dansk politi
Krimi

Advarsel: Sygehus-svindlerne er på spil igen

København Humlegården
Nyheder

Boligdrømme? Nu er del-ejerskab en mulighed

casino
Advertorial

Annonce

Hvilket nordisk land har de bedste casino regulationer?

Mette Frederiksen
Nyheder

Endelig: Nu får Danmark en ny regering

politi dansk
Krimi

Knivdrab i Frederikshavn: Politiet søger vidner

Kongen og dronningen sammen
Kongelige

Skal holde sig i ro, så Kronprins Christian træder til

Kaffetårnet
Nyheder

Tidligere Irma-direktør vil købe det ikoniske kaffetårn

Medina
Underholdning

Thomas Helmig og Medina kigger også forbi

dansk politi
Krimi

Svindel-SMSer for en million: Nu er han dømt

kyllinger
Nyheder

Fra i dag er det slut med turbokyllinger i dette supermarked

Carlsbjergbyen
Nyheder

Lejlighed i København? Så skal du have den store pung frem