Administration 

Søren Baastrup ser ”Spillet”: Sex, snaps og gratis mad

Debat
Episode fra "Spillet"
(Foto: Sille Serup/TV 2)

Avisen.dk’s tv-kommentator, Danmarks ondeste anmelder, er nået til syvende afsnit af TV 2’s kendis-realityprogram

Velkommen til gennemgangen af syvende afsnit af ”Spillet”. Vi gør det lidt hurtigt i denne uge, for vi skal have hotdogs til aftensmad (altså, mig og min familie, ikke jer), og hvis jeg ikke skynder mig, spiser mine unger alle sammen.

Glenn Bech afslører Anna Lin i at have stemt Sofie Stougaard ud, i stedet for Jeanette Ottesen, som de ellers havde aftalt. Det med, hvem Anna har stemt på, er omdrejningspunktet for dramaet i denne uges pseudo-licensfinansierede tv-reality.  

– Jeg er mest overrasket over, hvor meget de går op i det, siger Peter Lund Madsen fra kommentatorboksen.

– Og Natasha, du har jo prøvet noget lignende, tilføjer han.

Kommentatorkollega Natasha Brock har nemlig også været med i det meget lignende ”Forræder”, som der snart kommer en ny sæson af, og det skal der selvfølgelig reklameres lidt for. At TV 2 ligefrem skilter med, hvor uoriginal man er i sin casting, er mig en gåde. Men det er måske også lige en måde at minde seerne om, hvem Natasha egentligt er, og hvorfor hun skal sidde og sige ligegyldigheder inde i fjernsynet.

Nå, bortset fra det, så tilslutter jeg mig Lund Madsens undren – helt generelt. Ja, det eneste jeg (ligesom Joachim Boldsen) undrer mig mere over i denne uge er faktisk, hvordan Mohamed ’Skinz’ ser ud uden bandana på. Før lignede han en sej Aarhus-rapper. Nu ligner han mere ens fulde onkel, der har drukket for meget snaps til familiejulefrokosten, og har taget en husfred på hovedet. Ingen nævnt, ingen glemt, men du ved, hvem du er, onkel Jørgen. Hvis alle somaliere er i stand til at lave sådan en transformation, så forstår man da bedre, at alle de pirater slipper væk så let.

Til de yngre læsere, der har brugt det meste af deres liv på TikTok og foran en PlayStation: Husfred (Soleirolia soleirolii) er en stedsegrøn staude med en krybende vækst. Planten er en klassiker i danske vindueskarme, hvor den også dyrkes under navnet "Huslig lykke". Arten danner puder og dækkede flader med en tykkelse på cirka fem centimeter. Stænglerne er glasagtige, trådtynde og meget skrøbelige. De bærer spredte blade, som er runde med hel rand. Formen er meget vekslende, og bladene er ensartet græsgrønne på begge sider. Hvad? Om jeg bare har kopieret det fra Wikipedia? Nej, nej, jeg ved bare den slags.

Nu vi er ved det med folks udseende, så har Jim Lyngvild i øvrigt utrolig pæne tænder. Og Anna Lin har showets fedeste tøj. Den ene dag klæder hun sig som en sexet, parisisk model, den anden som en rockstjerne, den tredje som en … hvad hedder de, dem dér man kan købe til alt muligt? Nå, ja, en influencer. Jamen, Søren, har du tænkt dig for evigt at blive ved med at vade rundt i, at du fik ballade for at sammenligne influencere med prostituerede for halvanden måned siden? Nej, nej, bare rolig, kun i fem uger mere.

Jeg har i øvrigt længe haft et svagt punkt for Anna Lin. Jeg synes, hun er pissecharmerende. Men den anden dag kom jeg til at høre en podcast, hvor hun siger, at hun ikke synes Jonatan Spang burde lave grin med Grønland – og i ugens aktuelle afsnit af ”Spillet” går det op for mig, at hun ikke spiser ost. Begge dele gør mig ked af det. Måske hun er en slags veganer? Den risiko kan jeg ikke løbe, så for en sikkerheds skyld, trækker jeg hermed støtten til hende.    

Apropos veganer, så går Vicki Berlin rundt i en trøje, hvorpå der står ’No, I don’t miss bacon’ eller noget i den stil. Måske hun også er på det hold. Det kan selvfølgelig også bare være, hun er blevet muslim eller jøde. Selvom jeg ikke tror, man bare sådan lige kan blive det sidste. Men hvem skulle også have lyst til det (hey, slap af, Simon Wiesenthal, det er bare en joke).

Til de yngre læsere, der har brugt det meste af deres liv på TikTok og foran en PlayStation: Simon Wiesenthal var en … nej, nu må I sgu selv google.

Apropos Vicki, så er hun med egne ord ”ved at gå i stykker” i denne uge. Hun orker ikke at være med mere. Og det må da også være træls at have medvirket i en film, der har vundet guldpalmen i Cannes, men nu finde sig selv spærret inde i et dumt realityprogram. Jeg mener, hun har vel troet, at programmet var noget, der kunne leve op til hendes allerede flotte cv. Ja, det har flere af deltagerne vel. Men en del af dem er der jo nok også, fordi de ikke har så meget andet at lave. Og Joachim Boldsen er der muligvis mest, fordi der er gratis mad.

Ugens dyst mellem overetagen og underetagen (indsæt selv joke om Irina Olsen, jeg tør ikke) er et slag sten-saks-papir med udvidede regler. Og netop Joachim Boldsen skal som holdkaptajn spille for overetagen. Han spiller for at tabe, fordi han ikke vil risikere, at Anna Lin får immunitet, indrømmer han til kameraet. Havde han dog bare haft den indstilling, da han var aktiv sportsmand, var vi måske sluppet for al den håndbold i fjernsynet.

Joachim vinder dog alligevel første omgang af tre mod underetagens Jacob ’Jaxstyle’ Krull.

– Nu er jeg ikke matematiker, men jeg kan regne ud, at vores odds for at vinde stiger nu, siger Joachim.

Det gør det faktisk ikke. Jo større favorit man bliver, jo mere falder ens odds. Han er åbenbart heller ikke den store gambler.

’Jaxstyle’ har med egne ord ”lavet en masse matematiske udregninger”, før han lagde sin taktik, men han er tilsyneladende heller ikke så ferm til den disciplin. På trods af at han lever at spille spil, er han heller ikke så ferm til at spille. I hvert fald vinder Joachim 3-0.

Vicki skynder sig at hente overetagens præmie, inden de andre på holdet kan nå at gøre det. Dermed kan hun i smug stikke 40.000 ud af præmien på 100.000 i lommen. Eller i sin bh, rettere sagt.

– De her ryger på en stemmeseddel i aften, siger hun, og klapper sig selv på brysterne.  

Man må gå ud fra, hun mener pengene.

Deltagerne i huset er pressede – altså ud over Joachim Boldsen, der nu sover – og Oliver Stanescu mener, der er ”villa villakuller”. Det udtryk spredes hurtigt, også til kommentatorboksen. Det er selvfølgelig afledt af navnet på Pippi Langstrømpes hus, der dog rettelig hedder ”Villa villekulla”. Med et ’e’ mere og et ’a’ mindre. Er der for helvede ingen belæste mennesker i fjernsynet mere?

Nå, men – chok! – Vicki Berlin mente det, da hun sagde, at hun ikke orkede mere. Hun bruger alle sine tilranede penge på at købe ekstra stemmer til elimineringen, og sætter dem på sig selv. Og dermed er hun ude af spillet. En slags reality-selvmord.

– Det har været sjovt at lære en masse af jer at kende, siger hun til de andre, inden hun går.

Den kommentar er vist møntet på Anna Lin. Veganere holder åbenbart ikke altid sammen.

– Ja, det er jo næsten lige så spændende som at se en fodboldlandskamp, siger TV 2’s speaker, mens rulleteksterne løber over skærmen.

Jeg er stadig ikke sikker på, om det var en ros eller en elegant sviner til både TV 2 og DBU.

PS.: Jeg fik seks hotdogs.

Portræt af mand med fuldskæg
Søren Baastrup er forfatter, freelancejournalist og Avisen.dk's faste anmelder. Privat

Roskilde Festival
Nyheder

Svindlere slår til hvert år: Hvordan opdager du fupbilletten?

danske penge
Nyheder

Havde ingen fødselsdagsgave - men så ringede telefonen

domstol
Krimi

Dom: Direktør hvidvaskede penge via virksomhed

Metroen
Nyheder

Metro-udvidelse: Se planerne her

vinderne
Nyheder

Hyldes for at øge trygheden lokalt

juice
Nyheder

Nu kan bilister få juice på farten

Caroline Wozniacki  med datteren
Kendte

Rørende Wozniacki-fødselsdag: Fylder 5 år

dansk politi
Krimi

Politiet kontrollerede massageklinikker: Fire er anholdt

Brøndbyfans
Krimi

Angreb kvinde i kørestol i Brøndby-kamp: Nu er han sigtet

AI foto fra Muskelsvindfonden hvor unge i en klasse alle ligner hinanden
Nyheder

Tænk hvis alle unge havde det samme ansigt

Dronningen og kunstneren sammen
Kongelige

Dronningen sætter pris på dansk digter

højesteret
Krimi

Oversergent voldtog værnepligtig på kaserne

Slagteriarbejdere
Nyheder

Særlig udsat gruppe af arbejdere får nu ekstra opmærksomhed

mand i jakke
Advertorial

Annonce

Sommerens overshirts, der løfter din stil som mand

politi dansk
Krimi

Spritbilist udvises: Påkørte mor og datter

cykelløb
Nyheder

Stort cykelløb kan drille trafikanterne

Pokemon box
Helt vildt

Er det her Danmarks største Pokémon-fan?

ulvehvalpe
Nyheder

Eksperter advarer: Ulve-hvalpe kan sulte ihjel

fodboldfans
Sport

Danmark er ikke med: Nu hepper danskerne på Norge

hundehvalp
Dyreliv

Dyrlægens priser er steget med 50 procent på få år

Lortetoilet
Helt vildt

Ville du købe denne lejlighed for over 3 millioner?

Kvinde der græder
Krimi

Er det psykisk vold? Syv tegn du skal kende

Offer for vold
Krimi

32-årig dømt: Voldtog og delte intime foto af eks-kæreste

To unge spiller basketball imens de regner brøker
Nyheder

Basketball gør børn bedre til brøkregning

Affaldssortering
Nyheder

87-årig oprører får opbakning fra skraldemænd

Børnehave
Nyheder

Næsten hvert femte forsøg på at ansætte en pædagog mislykkes

Cykelløb
Nyheder

Stort folkecykelløb i hjertet af København

Jesper Stein
Advertorial

Annonce

Markant krimiforfatter er klar med ny bog

lader elbil
Biler

Flere lader bilen i indkørslen

Intelligens test
Nyheder

Forskere: Tosprogede klarer sig dårligere i udbredt IQ-test

ældre kvinde på kontor
Nyheder

Ældre ansatte presses af højere krav i jobbet

Penge
Nyheder

God for millioner: Får alligevel en fødevarecheck

villavej på Sjælland
Nyheder

Presset boligmarked vokser ud af København

dansk politi
Krimi

Dødsulykke med bus: Nu sigtes chaufføren

penge sedler danske
Nyheder

Snart sidste chance: Flere deltidsansatte kan miste deres penge

Kantine dame
Nyheder

Flere københavnerne skal spise mindre kød 

retten i Sønderborg
Krimi

Udnyttede 96-årig og stjal mandens penge

dansk politi
Krimi

Affyrede panserværnsraket: Nu er syv personer anholdt

dansk politi
Nyheder

Banker og politi slår til mod overgreb på børn i Filippinerne

Kylian Mbappé
Sport

Dette land vinder VM ifølge danskerne

vestre Landsret
Krimi

Vanvittig motorcykelflugt: Nu er han dømt

Tesla
Biler

Afstemning: Er du tryg ved udsigten til selvkørende danske biler?

Hans Pilgaard
Kendte

Hans Pilgaard sætter ord på svær tid

dansk politi
Krimi

Revisor dømt: Snød staten for mere end 4 millioner

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Pia Olsen Dyhr står foran en stor opgave

ældre ved vindue
Nyheder

Blærebetændelse og dehydrering sender tusindvis af ældre på akut: Nu vil Ældre Sagen stoppe det

Køer på mark
Krimi

21 magre køer sultede i vintervejret

Selvkørende bil
Biler

Selvkørende biler er godkendt i Danmark: Her er hvad du må og ikke må

opioider
Nyheder

Dobbelt så mange unge skadet af farlige piller på fem år

dansk politi
Krimi

Teenager skød med automatvåben mod hoveddør

Avisen.dk
Nyheder

Googles AI-søgning rammer medierne hårdt

Team Rynkeby løbet
Nyheder

Skolebørn indsamler millioner til syge børn

København
Nyheder

Afstemning: Er du tryg ved at bo i København?

biler på motorvej
Nyheder

Leje af bil: Sådan undgår du at blive snydt

Slikkepind med kødbollesmag
Helt vildt

Det var ikke en joke: Smag den nye kødbolle-slikkepind

dansk politi
Krimi

Politiet fandt 470.000 piller i varebil

vestre Landsret
Krimi

Landsretten: Drabsmand skal 12 år i fængsel

Mand ved PC
Nyheder

Arbejdsstyrken skrumper - Nordjylland rammes hårdest

Martin Johannes Larsen
Film og TV

Er du loyal eller er du forræder?

Ai kontor
Nyheder

Nye EU-regler: Frygter for lønmodtagernes rettigheder

Roblox spil
Nyheder

Danske børn vil hellere game end dyrke sport og lege

Jobcenter
Nyheder

Kontanthjælp 6.400 danskere røg ned på mindstesats på ét år

tre kongelige heste i stalden
Kongelige

Se de kongelige heste komme på sommmergræs

Børn dyrker idræt
Nyheder

Børn fra hele landet er til OL-fest i København

Aalborg Portland
Nyheder

Her er den største klimastøtte nogensinde til en dansk virksomhed

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Bind og tamponer
Debat

DEBAT: Gratis menstruationsprodukter er et spørgsmål om ligestilling

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi

Plastik emballage
Nyheder

Hver dansker bruger i gennemsnit 161 kg plastik hvert år

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Politikerne tog på vandring med politiet

Mand i Afrika får briller
Nyheder

Nu kan du sende dine brugte briller til Afrika

Natasha Swerdloff og Mette Bender
Advertorial

Annonce

Forfattere udfordrer: Sådan skaber du indre ro