Administration 

Søren Baastrup: Så er der sex i fjernsynet!

Debat
et par i en kajak
Sara og Rasmus (Foto: Snowman Productions/DR)

Avisen.dk’s tv-kommentator er gået i gang med at se ”Gift ved første blik” på DR. Så kan du snakke med, uden at spilde tid på at se det selv. I denne uge gælder det tredje afsnit.

Rasmus og Sara vågner efter at have tilbragt bryllupsnatten hver for sig. Rasmus og Sara er dem, der er oppe at køre over, at de begge arbejder i energibranchen. Altså, bare lige så du ikke får forventningerne fór højt op.  De tilbringer det meste af formiddagen med at kommunikere på sms, selvom der er mindre end ti meter mellem dem. De opfører sig allerede som et rigtigt ægtepar.

Senere på dagen har produktionsholdet arrangeret en date for dem. De skal de sejle i havkajak. ”Gift ved første blik” vil gerne hæve sig over de andre dating- og realityprogrammer, men i realiteten er det fuldstændig det samme, der sker. Og det er ligeså kedeligt, som det lyder. Spoiler: Jeg kommer til at bruge ordet ”kedeligt” ret meget i denne uge.

Senere ser vi Rasmus og Sara tage på bar i Odense. Sara har plastikbukser på. Hun inviterer Rasmus hjem at se sin lejlighed.

Nice, lyver han, da han betragter den røde boligblok.

– Jeg har ikke boet så langt herfra, tilføjer han, og jeg er i tvivl om, hvorfor vi skal vide det. Det bliver et langt program, hvis han skal fortælle om alle de steder, han ikke har boet.

Pernille og Martin vågner også i hver deres værelse efter bryllupsnatten. Pernille og Martin er det ældre par. Hun er hende med tape på brysterne, han er ham, der er køkkenkonsulent. De skal give hinanden en morgengave. Martin får et lille træ.

– Et træ, der ikke er plantet. En fantastisk flot gave. Det kan vokse, som jeg også håber vores kærlighed vil gøre, siger Martin til kameraet.

Slap lige af, Oehlenschläger!

et par på en båd griner
Pernille og Martin Foto: Snowman Productions/DR

Pernille og Martin skal med en båd til Flakfortet. Deres date er en slags skattejagt. Martin ordner alle opgaverne, mens Pernille halser efter og forsøger at følge med ham. Han er vist det, der hedder en alfahan. Til gengæld bliver han bange for en fugl. 

Jamen, jeg sagde jo, at det var kedeligt.

Line og Mark vågner også hver for sig efter bryllupsnatten. Okay, på det her tidspunkt har I nok regnet ud, at det er tilfældet for alle parrene i dette afsnit. Mark er ham, der er kranfører og har tatoveringer på hænderne. Line er hende, der ifølge veninderne burde være gift med en, der hed Brian eller Kenneth. Hendes prioriteter i livet bliver understreget, da hun ud på eftermiddagen ser Marks bil.

et par sidder på et tæppe
Line og Mark Foto: Snowman Productions/DR

– Den kan du godt være bekendt, siger hun lettet.

Man skulle tro, hun var fra Herning. Jeg kendte i hvert fald engang en pige fra Herning, der kun valgte kærester efter, hvilken bil de havde. Hun blev gift med en mand, der havde en Tesla. Senere sad han halvandet år i fængsel for mandatsvig, og myndighederne tog bilen fra ham. I dag tager hun bussen. Hvor kom vi fra?

Åh jo, Line og Mark skal også på date. De skal ud at surfe. Jeg er med på, at vi har en ret lang kystlinje i Danmark, men behøver det hele have noget med vand at gøre? Nå, nevermind, det er også kedeligt. Jamen, jeg ville virkelig gerne skrive noget sjovt om det, men der er virkelig ingenting. 

Michael kan godt lide langt hår. Det har han sagt til Jeanette under bryllupsfesten, så nu friserer hun det desperat så glat, hun kan. Michael er ham den vilde type, der er direktør i et lakridsfirma og godt kan lide at gå på kursus eller til foredrag. Jeanett er hende, der har en tøjbutik i Køge og har meget bestemte meninger om, hvordan en toiletrulle skal vende. Michael har købt en pakke Panodil Zapp til hende i morgengave.

– Det er lige præcis dem, jeg altid spiser, udbryder hun glad.

Som uofficiel ambassadør for medicinalfirmaet Viatris må jeg understrege, at jeg bedst kan lide folk, der tager Treo. Jeanette skal dog have point for at bruge formuleringen ”spiser”.

Senere har Lakrids-Michael arrangeret, at de skal spille minigolf. Et besynderligt spil, hvor det gælder om at spille så lidt minigolf som muligt. Alle, der har prøvet minigolf ved, at der er få ting, man kan skændes mere om, men endnu engang sidder man som seer skuffet tilbage. Det er røvkedeligt.

Sara og Nicklas er dem, der ifølge eksperterne er meget intellektuelle. Sidste gang så vi, hvordan Nicklas havde lært sig selv at sortere sokker, mens Sara regnede ud, at hun skulle tage en paraply med udenfor, fordi hun så, det var begyndt at regne. Sara forærer Nicklas en bog af Morten Albæk. Med den smag kan jeg godt forstå, ingen mand gider have hende. Jeg hader Morten Albæk. Okay, indrømmet, jeg har ikke læst hans bøger. Men vi var engang begge blandt de sidste tre nominerede til Mofibos pris for årets bedste bog. Jeg havde lavet en genial, meget spændende og velskrevet bog om drabet på Stine Geisler. Han havde lavet et eller andet selvhjælps-lort, men de snobbede mennesker i juryen valgte alligevel hans. Det var blandt andet hende dér Anne Sophia Hermansen, kan jeg huske. Kælling. Hvor kom vi fra?

Åh jo, Nicklas forærer Sara en halskæde og et brev, hvor der står noget om livets træ, der er startet som et frø og bla bla bla.  

– Det dér med nogle rødder og noget med at noget, der kan gro … det var godt tænkt, siger hun, da de kort efter mødes, og nu håber jeg endnu mere på, at deres ægteskab ikke lykkes.

Bagefter skal de på bagekursus.

– Nu er vi begge to på dyb bund, siger Nicklas.

Se, han kan jo ikke engang tale dansk.

PS.: Jeg beklager, at jeg er sur. Det skal selvfølgelig ikke gå ud over deltagerne, der blot er kærlighedshungrende mennesker, der har meldt sig til et umiddelbart uskyldigt tv-program. Men hvis det her fortsætter med at være ligeså kedeligt, så er jeg jo snart arbejdsløs. Eller også skal vi til at se ”Landmand søger kærlighed” igen.

PPS.: Jeg beklager ikke det med Morten Albæk og Anne Sophia Hermansen!

PPPS.: Nå ja, men til gengæld beklager jeg også overskriften. Jeg ved godt, den er misvisende. Men programmet var så kedeligt, at jeg ikke kunne finde på andet at skrive, og jeg vil jo gerne have nogle klik. Undskyld!

Portræt af Søren Baastrup
Søren Baastrup er forfatter, freelancejournalist og Avisen.dk's faste anmelder. Foto: Privat

 

Christiansborg ude fra
Nyheder

Danskernes tillid

til politikerne er

faldet markant

Lars Hjortshøj i profil med solbriller i nakken.
Kendte

Lars Hjortshøj

viser kæresten

frem

Politibiler holder ved siden af hinanden.
Krimi

21-årig mand dør

efter overfald

i Brønshøj

Eb mand i blåt jakkesæt.
Nyheder

Overbelastet borgmester

sygemeldt

Manden dækket bag lagner på tribunen.
Nyheder

Fik hjertemassage

under fodboldkamp

- nu takker han

En tegning af hvordan huset kommer til at se ud
Nyheder

Hitlers fødested

bliver til politistation

Nyheder

Trump i retten: Det

er en heksejagt

En dommers hammer
Krimi

33-årig mand dømt for

drab og usømmelig

omgang med lig

Et marsvin
Nyheder

26.000 marsvin

forsvundet fra

dansk farvand

Siden af en politibil
Krimi

Kvinde forsvundet

siden søndag

Politiafspæring på stedet
Krimi

21-årig blev meldt

død: Nu er 19-årig

anholdt i sagen

kage på bord
Mad og drikke

Bag sundere kager

med kaffegrums og

brugte teblade 

mand interviewes
Kendte

David Beckham:

Jeg var et vrag

mand kigger
Nyheder

Jon Stephensen:

Ikke sikkert jeg bliver

perioden ud 

politi til stede på vej
Krimi

Politi i kontramelding:

21-årig er ikke død 

mand og kvinde poserer
Kendte

Nikolaj Coster-Waldau:

Catwalk med datteren

kvinde poserer
Kendte

Dansk sangstjerne

udskyder koncerter

politiafspærring ved sti
Krimi

Lig gravet ned i

kolonihave: 33-årig

kendt skyldig i drab

person sidder på altan
Rejser

Sådan bliver du snydt

når du booker hotel

motorvejsbro set fra luften
Nyheder

Bro rives ned: Motorvej 

spærres i 14 timer 

politibiler holder på vej
Krimi

21-årig mand udsat for grov forbrydelse 

kontrolrapport på restaurant
Mad og drikke

Indfører ny smileyordning

biler kører på våd vej
Nyheder

DMI: Kraftigt regnvejr på vej 

donald trump taler
Nyheder

Trump bekræfter: Jeg møder i retten mandag

mand står og kigger
Kendte

Gérard Depardieu: Afviser anklager om voldtægt

et politilogo på en dør
Krimi

Mystiske tyverier fra biler

en bil på en havnekaj
Biler

Salget af elbiler fordoblet

- Tesla stikker helt af

mobiltelefoner udstillet
Nyheder

iPhone ramt af softwarefejl

en mand snakker med pressen
Nyheder

Kasi-Jespers søster går personligt konkurs

et par
Kendte

Dansk kendispar i baby-ekstase: - Vi har kæmpet i seks år

et fly på landingsbanen
Nyheder

Missilsystem
afleveret på Bornholm

modelnavnet på en dieselbil
Biler

Bilejere i tusindvis kan

straffes med 1.500 kr.

to ved en pc
Nyheder

Netbetalinger ramt af teknisk fejl

en ulykke
Krimi

Alvorlig ulykke - 34-årig dræbt på stedet

en tagrende
Nyheder

Huset i oktober:

Tag dig i agt

for regn og rusk

lotto kupon
Nyheder

Otte nye lotto-millionærer

elmaster og elledninger i solnedgangen
Nyheder

Nu stiger el-prisen

statue af master fatman
Kendte

Vild med dans-stjerne: 
Mindes Master Fatman

bil
Nyheder

Stiger for niende måned i træk

portræt af kvinde
Film og TV

Sofie Gråbøl: 

Jeg blev blæst bagover

en pilot ved et kampfly
Nyheder

Kig op: Her kan du se de nye F-35-kampfly i dag

tv-skærm
Nyheder

Sådan skal dit tv hænge

portræt af mand
Nyheder

Minkavlere: Kan få hurtigere erstatning

plastick-skrald
Nyheder

I dag bliver engangsbestik forbudt

tallet 99 i balloner
Nyheder

Døende Jimmy Carter fylder 99 år

to mænd
Nyheder

Militære instruktører til Ukraine

et luftfoto af et gods
Nyheder

Dansker på Hawaii
køber dansk gods

en kvinde med tiarra
Kongelige

Ekspert: Alexandras

jagt på millioner

er "op ad bakke"

to personer med elcykler
Nyheder

Dansk elcykelfirma
vil undgå konkurs

en kvinde laver kyssemund
Kendte

Julie Zangenberg gift
med sin gourmetkok

en færge i havn
Nyheder

Dansk færge brager

ind i færgeleje

en bygning
Nyheder

Luksushotel

drejer nøglen om

Märtha Louise
Kongelige

Skandaleprinsessen bliver reality-stjerne

Løve
Nyheder

Løve dræber dyrepasser

Lotto-gevinster
Helt vildt

Pensionist vinder 13 mio:

Nu vil jeg rejse Danmark rundt

Morten Messerschmidt på talerstolen
Nyheder

Messerschmidt angriber S:

I svigter de ældre

smadret bil
Krimi

Totalskader sin Tesla

Donald Trump
Nyheder

38-årig tiltalt:

Lækkede Trumps

selvangivelse

Bus i vandmasser
Nyheder

Søløve på springtur efter oversvømmelse

mand og kvinde
Film og TV

Vild med dans:

De røg hjem

Nyheder

Årets sidste supermåne 

Underholdning

Tupac: Formodet

morder er anholdt

portræt af mand
Kendte

Chok i Vild med dans: 

Dommer er sygemeldt

Nyheder

New York:

I undtagelsestilstand

mand og kvinde
Kendte

Tv-vært stopper

hænder på tastatur
Nyheder

Hackerangreb rammer

sønderjyske skoler 

olympiske ringe
Sport

Giver russere lov

portræt af mand
Nyheder

Soldater skal bruges

i kamp mod banderne

Ulla Terkelsen i profil
Kendte

Ulla Terkelsen

er blevet fyret

portræt af kvinde
Nyheder

Hun skal stå i

spidsen for sygeplejersker

Nærbillede af Barbara Moleko
Kendte

Jeg har bimlende ADHD

Forskellige krydderier i små bunker på et bord.
Mad og drikke

Krydderiblanding

kan give kræft

Ulrik Wilbek smiler
Nyheder

Ulrik Wilbek sygemeldt

på ubestemt tid

Tomatpasta på en tallerken
Nyheder

Tomatpasta

uegnet til at spise

Angelina Jolie og Brad Pitt
Kendte

Angelina Jolie:

Jeg har ikke været

mig selv i et årti

Nyheder

45.000 ubesvarede

opkald på en uge

En fartfælde står i en vejkant.
Nyheder

Angreb

fartfælde

Mette Sommer og hendes dansepartner
Kendte

"Vild med dans"

skifter helt hest

En figur af en mand sidder på en bunke mønter
Nyheder

Dansk økonomi

skrumper

Blå blink fra flere køretøjer ved s-togsstationen.
Krimi

To personer fundet

på skinnerne på 

S-togsstation