I sidste uge anmeldte jeg de første tre afsnit af TV 2 Plays nye realityserie ”Bachelor”.
Det kan du læse om ved at klikke her, og det bør du nok, hvis du skal fatte bare lidt af, hvad der foregår. Det er svært nok i forvejen. Egentlig orkede jeg ikke mere, men i denne uge anmelder jeg alligevel de seks næste afsnit. Officielt fordi jeg elsker at se tv og skrive om det, uofficielt fordi jeg er på en freelanceaftale og min kone elsker sushi.
Bachelor – afsnit 4
Fire af kvinderne skal på et såkaldt erotisk photoshoot sammen med Casper. Han er klædt som en græsk gud. Altså, hvis en græsk gud var sådan en, der havde viklet et gammelt lagen om livet og nogle gavebånd om hovedet.
– Det er vist ikke jer alle sammen, der har haft så lidt tøj på foran et kamera før, siger Casper, der åbenbart ikke har set de tre første afsnit endnu.
Kvinderne er iklædt hvide kjoler.
– I ligner gudinder, siger Casper, der muligvis forveksler gudinder med garderobepiger på Crazy Daisy. Eller måske strammer gavebåndet om hovedet bare for meget.
Under photoshootet afsløres det, at der kommer en ny kvinde med i programmet. Det kommer som en overraskelse for alle, der ikke har set tv de sidste tyve år. Den nye deltager hedder Maya, er 30 år og personlig træner. Hun og Casper har gennem de seneste fire år skrevet sammen, afslører hun.
– På de sociale medier, siger Casper, og mener ”på Tinder”.
– Men vi har aldrig fået mødt hinanden, fordi Maya godt kan lide at rejse, tilføjer han, hvilket som undskyldning rangerer på højde med, at jeg i en uge ikke har kunne tømme opvaskemaskine, fordi jeg er blevet vaccineret mod Covid-19.
Bagefter skal Casper på date med Sidse på 26. Både hende og Casper vil gerne have børn, for ”de er sgu så søde.” Derhjemme brokker Uyen sig over, at hun bliver overset på grund af de mange store personligheder på hotellet. Der arbejder åbenbart nogle receptionister eller rengøringsassistenter ud over det sædvanlige.
Bachelor – afsnit 5
Uyen skal på date med Casper og NU skal hun ses. Eller, hendes stive brystvorter skal i hvert fald ses gennem blusen. Uyen er businessmanager og danser, hvilket er den fedeste jobkombination siden Jønke var rocker og børnebogsforfatter. Uyens familie stammer fra Filippinerne.
– Men jeg taler kun vietnamesisk til min mor, fortæller hun, og kandiderer umiddelbart til at være en ret provokerende datter.
Casper er ligeglad, fordi det med brystvorterne.
Bagefter skal tre andre kvinder på date på en båd. Igen. TV 2 er åbenbart allerede løbet tør for idéer.
– Vi kender jo slet ikke hinanden. Du kunne være en morder fra Island, siger Louise til Casper, og hjælper uden at vide det tilrettelæggerne med en idé, der ville gøre programmet ret meget bedre.
Casper vælger derefter at tilbringe ekstra tid alene med Bolette på 25.
– Jeg har to brødre. Den ældste har to piger … og det er mine niecer, fortæller hun og lægger triumferende tryk på de sidste ord.
– Ahh!, udbryder Casper, tydelig imponeret over hvor vildt et sammentræf dét lige er.
Bolette synes, at Casper virker en anelse for poleret (jo, sgu) og spørger, om han ikke også har nogle rebelske sider.
– Jeg har været til Distortion i København, svarer han.
Bachelor – afsnit 6
Malene, der er 29 år og studerende, skal på date med Casper, og det går så småt op for mig, at dét her, det er dét, programmet handler om. Hele tiden. Kedelige dates. Der sker intet andet. Tilrettelæggerne må have det på samme måde, for pludselig finder Casper et brev med besked om at afsløre en dyb hemmelighed overfor Malene. Noget så privat, at ingen andre ved det. Jeg krydser fingre for, at han enten er homoseksuel – eller en morder fra Island.
– Jeg har gået til ridning, siger han.
Jeg bliver så skuffet, at jeg ikke gider se resten af afsnittet.
Bachelor – afsnit 7
Nå, jeg er ikke gået glip af det store. Anna og Nadja er røget hjem, og Casper siger stadig hele tiden ”vi skylder at være ærlige overfor hinanden” og ”jeg fornemmer vi har en god kemi”. Tre af kvinderne skal på date med Casper, men Linea gider ikke, fordi hun synes det er grænseoverskridende, at Michela også skal med. Hun begynder at tude ret kraftigt. Linea har meldt sig til et program, der dybest set handler om at gøre sig til i en grad, så en fremmed mand gider knalde hende, så det er måske et lidt mærkeligt sted at finde sin grænse.
Sandra gider godt med. Hun er som 37-årig den ældste kvinde i programmet.
– For mig er alder bare et tal, siger hun, men den floskel er for slidt til selv Casper, der udvælger Michela til en udflugt hjemme i hans bungalow.
Han har fortalt hende, at han laver elektronisk musik, og spurgt, om hun vil høre noget af det, og hun har svaret ”ja”, selvom det korrekte svar selvfølgelig havde været ”fandeme nej”. Om det kommer så vidt ved jeg dog ikke, for på dette tidspunkt begynder mit wi-fi desværre at strejke, og til sidst kommer der en meddelelse op på skærmen: ”Der er en fejl ved dette program. Hjælp os med at rette op på den ved at kontakte kundecenteret”, står der. Jeg er lidt i tvivl, om det er en konkurrence, og er under alle omstændigheder træt af, at man kun må nævne én fejl. Men jeg sender en mail til TV 2 med den mest oplagte: ”De fleste af de unge mødre har ikke nogen børn”, skriver jeg.
Bachelor – afsnit 8
Casper skal på 24-timers date på et (andet) luksushotel med Stine.
– Er du klar til det her, vil han vide.
– Ja. Jeg har brug for en, jeg kan dele både stort og småt med, siger Stine.
– Det synes jeg er et helt fantastisk svar, siger Casper.
De kan begge to godt lide jordbær dyppet i chokolade og pistacienødder.
– Jeg synes det er rart, at vi har de samme værdier, siger Stine.
Da det bliver nat, går de hver til sit, og Casper formår altså ikke engang at score en kvinde, der inden afrejsen har sagt ja til at knalde ham ubeset. Selv vært Petra Nagel virker forbløffet. Personligt er jeg mest forbløffet over at se Petra Nagel, da jeg fuldstændig havde glemt, hun var med. Man ser hende kun otte sekunder i hvert afsnit. Jeg har engang set et teaterstykke, hvor en af skuespillerne sov gennem tre akter. Men næst efter ham har Petra Nagel lige tjent de nemmeste penge nogensinde i dansk kulturliv.
Tilbage på hotellet bagtaler Linea konkurrenten Michela. Samtidig har de andre kvinder regnet ud, at Casper hele tiden siger det samme til dem alle sammen, og det virker som om de fleste af dem faktisk er en smule kvikkere end den såkaldte drømmemand. Helle gider knap nok på date med ham, men bliver alligevel tvunget til at trave op af et bjerg sammen med Casper, Uyen og Linea. Uyen er også i tvivl om hun har lyst, men det skyldes, at hun tror, de skal hoppe ud fra bjerget, når de skal ned igen. Desværre har hun ikke ret.
Bachelor – afsnit 9
– Hvad tror du der sker i aften, spørger Sandra.
– Der er roseceremoni, svarer Malene.
Jeg har endnu ikke gennemskuet, om det er en del af konceptet at gøre opmærksom på, hvad programmet handler om tre gange per afsnit, eller om kvinderne reelt er lidt tungnemme. Men nu har de altså ævlet om den roseceremoni i flere dage. Inden vi når så langt får Isabella på 23 dog sin chance for at imponere Casper. Det er første gang hun taler med ham, siden programmet startede.
– Hvordan har du det med, at jeg er 23, spørger hun.
– Altså, at du er yngre end mig?, spørger Casper tilbage.
– Nej … altså, at du er ældre end mig, svarer Isabella.
Heldigvis stopper en barmhjertig tv-klipper samtalen, der i princippet kunne have kørt i ring afsnittet ud. Men der skal også være plads til roseceremonien, hvor Casper med egne ord skal skuffe to af kvinderne. Altså, ud over dem han allerede har skuffet hjemme foran skærmen.
– Jeg er okay med, hvis jeg skal hjem nu. Så er det sådan, det er. Jeg har gjort, hvad jeg kunne og fået en oplevelse ud af det, siger Michela, og fremstår i et overraskende plottwist pludselig ret fornuftig.
Den slags er der dog ikke plads til et i dødsensalvorligt realityprogram.
– Det synes jeg er et pivringe svar. Det er ikke en leg, det her, siger Casper mopset.
Han lader dog Michela blive og sender i stedet Linea og Isabella hjem. Linea er stiktosset, fordi hun nu har bagtalt Michela uden grund.
Efter de første ni afsnit er vi nu up to date, og med mindre jeg har fundet et andet job inden, følger anmeldelsen af de tre nye afsnit i næste uge.
Søren Baastrup er forfatter og freelancesjournalist. Foto: Privat