Administration 

Søren Baastrup: Fækalier, feminister og flæskebuffet

Debat
Et brudepar i en skov
Sara og Rasmus. (Foto: Snowman/DR)

Avisen.dk’s tv-kommentator er gået i gang med at se ”Gift ved første blik” på DR. Så kan du snakke med, uden at spilde tid på at se det selv. I denne uge gælder det første afsnit.

En enlig kvinde henter fire øl i køleskabet. Ja, sådan begynder denne sæson af ”Gift ved første blik”. Jeg er ikke lige færdig med at analysere budskabet endnu, men jeg er sikker på, at det både siger en masse om, hvorfor folk gerne vil giftes – og hvorfor de gerne vil skilles igen.

Jeg gider ikke bruge plads på at forklare, hvad programmet går ud på, for det ved I jo godt alle sammen. Jeg skal blot understrege, at selvom DR kalder ”Gift ved første blik” for et eksperiment, så er der egentlig tale om et realityprogram, der blot er pænt pakket ind. Og som sædvanlig går der da heller ikke længe, før det hele virker en anelse iscenesat. Deltagerne sidder og småsnakker med deres venner, da de bliver ringet op og får at vide, at de er med i programmet. Men det havde de kvikkeste af dem nu nok regnet ud, da de så alle kamerafolkene.

Whaaaat, udbryder en af dem alligevel, mens en anden ringer til sine børn.

– Far skal giftes, jubler han.

Mine børn blev ikke særlig glade, da jeg for nylig for sjov ringede og sagde det samme til dem. Min kone virkede til gengæld overraskende positiv.

Folkene bag programmet har i denne sæson ansat tre nye eksperter. Den ene er Eivind, der muligvis kommer fra et andet land end Danmark. Han snakker i hvert fald lidt som min far gjorde, da han lige havde haft en hjerneblødning. Eivind er psykolog og ved alt om NEP-PI-3, fortæller han. Det lyder som en mutation, der betyder, at vi igen skal til at slå mink og skolebørn ihjel, men det er altså bare en slags personlighedstest.

Eivind får selskab af psykologen Trine, hvis pandehår nøjagtigt følger den nederste linje i hendes pande, og Sarah, der har en doktorgrad i etnologi. Jeg ved ikke, hvad det betyder, men det er åbenbart noget med at være god til at gennemrode folks køleskabe. Sarah er også specialist i forholdet mellem mænd og kvinder, fortæller hun, men hendes doktorgrad er fra Sverige, så hun ved garanteret også noget om alle mulige andre køn.

De første deltagere vi for alvor møder er Sara (uden h) og Rasmus. Sara er 29 og fra Fyn. Hun tilbringer meget tid sammen med sin hund.

– Åh nej, nu bliver jeg kendt som hende den skøre hundedame, sukker hun til kameraet.

Bare rolig, Sara, det gør du ikke. Du bliver kendt som hende den skøre, der troede, man kunne finde kærligheden i fjernsynet.

– Jeg bliver ved med at møde mænd, der er useriøse, siger hun også.

Præcis hvorfor hun tror, det bliver bedre ved at møde dem i et tv-program, står hen i det uvisse.

Nå, der går ti minutter med, at Sara skal prøve brudekjole, så DR gider ikke engang skjule, at programmet mest er for kvinder og homoseksuelle. Apropos det sidste, så køber Sara sin kjole (læs: licensbetalerne køber den til hende) hos designer Lasse Spangenberg. Ham har jeg engang været fuld sammen med til et bryllup. Ham kan jeg godt lide. Han er supersød og sjov. Sara beder ham om en kjole med lange ærmer, så man ikke kan se hendes tatoveringer, og Lasse ser lidt ud som han gjorde, da bartenderen puttede et sugerør i hans fadøl den aften.     

Rasmus er 31. Han er også fra Fyn, men bor på Frederiksberg. Rasmus øver sig tilsyneladende allerede i, hvordan han skal forpurre ægteskabet, hvis hans udkårne ikke lever op til forventningerne. Han har i hvert fald både fundet brætspil og dvd-boksen med ”Klovn” frem, og han giver kameraet prøvelser på sin sangstemme.

Sara og Rasmus virker dog ganske glade for hinanden, da de mødes til vielsen.

– Jeg lod først og fremmest mærke til, at han var høj, og det er godt, rigtig godt, siger hun.

DR er på alle måder en feministisk femtekolonne, så den slags bemærkninger må man gerne komme med i fjernsynet. Tænk, hvis det var ham, der havde givet udtryk for sin glæde over størrelsen på hendes bryster.

– Jeg arbejder ved Energistyrelsen. Hvor arbejder du? spørger Sara, da de kort efter skal fotograferes.

– Jeg er lige stoppet i Energinet, svarer Rasmus.

– Nej, er det rigtigt!? Argh, det er sjovt! udbryder Sara, der åbenbart ikke har hørt så mange vittigheder før.

Rasmus smiler. Han har meget stramme bukser på. Apropos stramme bukser, så har Spangenberg ikke hørt efter, for Sara har fået korte ærmer, og man kan tydeligt se alle de steder, nogen har tegnet på hende.

Efter vielse og fotografering er der fest. Sara har inviteret 80’er-popstjernen Limahl med. Eller også er det en af Spangenbergs venner, der har nasset en fribillet. De nygifte skærer bryllupskagen for.

– Åh nej, nu tror de, jeg spiser meget kage, siger Sara.

Set i lyset af, at hun de kommende måneder er med i Danmarks mest populære realityprogram, er hun bemærkelsesværdig beskyttende omkring sit image.
Åh, i øvrigt, apropos det med Danmarks mest populære realityprogram, så har redaktøren og mig skændtes lidt om, hvad folk helst vil læse om. ”Landmand søger kærlighed” eller ”Gift ved første blik”. Nu har vi valgt at dække ”Gift” de kommende uger, men hvis der ikke er nogen, der enten knalder eller kommer op at slås, så skifter vi tilbage.

Et brudepar
Jeanette og Michael. Foto: Snowman/DR

Det andet par, der på uhellig vis bliver smedet sammen i denne uge, er Jeanette og Michael. Jeanette er 30 år og fra Køge og har en dametøjsbutik. Hun leder – surprise – efter en ordentlig mand. Det behøver dog tilsyneladende ikke være en, der kan lave mad.

– Pizza og dårlig sex kan man få alle steder, siger hun i hvert fald.

Det passer dog ikke helt, vil jeg gerne tilføje. Da jeg var nede på mit lokale pizzeria den anden dag, blev jeg i hvert fald kylet ud, bare fordi jeg spurgte, om ekspedienten kunne lokkes til at … nej, ikke noget. Det er en anden historie.

Michael er 39 og bor på Frederiksberg og er digital direktør i Lakrids by Bülow. I ved, det dér firma, der tager 140 kroner for et lille glas slik – og kalder citron for ”læmon” for at virke som nogle vilde typer.

– Jeg kan godt lide at prøve ting af. Det kan være at tilmelde mig sjove foredrag eller kurser, siger Michael.

Han virker i sandhed som en vild type.

Det viser sig, at Michaels forældre bor næsten lige ved siden af Jeanette i Køge, og det synes alle parter bare er superfedt. Hvis ikke man i forvejen vidste, at programmet er en smule fake, så ved man det da nu. Og altså, bare lige for at slå fast: Jeg har intet imod Køge. Min gode ven og tidligere kollega Henrik bor der, og jeg har flere gange været i byen med ham i Køge. De har både værtshuse, hvor man kan spille hasardspil, og caféer, hvor politikere kan hyre rockere som livvagter, og en restaurant, der udelukkende serverer noget, der hedder ”flæskebuffet”.

Nå, men Jeanette og Michael virker også glade for hinanden. Hun er vild med hans tale, der er fyldt med lommepsykologi fra TikTok, hun synes, han har pænt tøj på, og er glad for, at han vender toiletrullen med det løse papir udad.

Personligt er jeg ligeglad, hvordan toiletrullen vender. Bare den ikke er af det dér helt bløde firelags-halløj, der bare kører tingene rundt, i stedet for at samle dem op. Af samme grund er jeg faktisk begyndt at købe det lidt billigere. Det, der kradser lidt mere.

Som noget nyt skal parrene ikke sove sammen på bryllupsnatten. Det er lidt en skam, især fordi Sara og Rasmus ligner nogen, der er klar til at lave en Tommy Kenter og knalde midt i bryllupskagen. Men skal man tro reklamen for næstes uges program, så skal vi nok få sjov nok alligevel. Der er i hvert fald både en med, der ligner Esben Lunde Larsen, og en, der har en stor rockertatovering på hånden. Ham den sidste har jeg vist nok også set i Køge engang. Esben Lunde Larsen ved jeg ikke noget om. Spangenberg gør måske, men det er en anden historie.

 

 

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien

Melvin
Film og TV

Dansk komiker vil hylde sine venner på TV

rejsende i lufthavn
Advertorial

Annonce

3 gode grunde til at have en erhvervsrejseforsikring

ulv skudt
Nyheder

Nye ulveregler på vej: Det bliver lettere at skyde ulve

læge
Advertorial

Annonce

Få overblik over osteopati behandling hos specialister i hele landet

Alice detektor CERN
Nyheder

Forskere skaber et mini-Big Bang: Tættere på universets begyndelse

baby med iltmaske
Nyheder

Markant fald: Over 800 færre spædbørn indlagt med RS-virus

Barn
Nyheder

Er dit barn bekymret for krig og kriser? Her er syv råd til samtalen

Penge
Nyheder

Droppede jobbet efter 30 år: Så tikkede 1,1 millioner ind

Lyngborg
Nyheder

Flyttekasser og sække strømmede ind: Nu sendes hjælpen til Ghana

Vinderen af flisen 2026
Kendte

Frederik Cilius hædres med særlig pris

retten i glostrup
Krimi

Udlejer onanerede i lejers seng - nu er han dømt

Gnags
Underholdning

Alle vil se Gnags: Billetterne rives væk

politi dansk
Krimi

Stak mand syv gange med kniv: Får seks års fængsel

Bandholm Hotel
Nyheder

Nye påstande om Faderhuset: Nu reagerer politiet

dansk politi
Krimi

Genkender du dem? Politiet beder om hjælp efter indbrud

retten i Roskilde
Krimi

Ansat tog halsgreb på mindreårig - nu er han dømt

ældre
Nyheder

Patienter venter for længe på svar om demens

Lejligheder
Nyheder

Boligproblemer: Huslejen er højere end SUen

dansk politi
Krimi

Fulgte lastbiler med GPS: Nu udvises han for bestandig

cykler
Nyheder

Specialarbejdere langer ud efter københavnske el-delecykler

Ruth Evensen/Ruth Kristiansen
Nyheder

Medstifter af Faderhuset bryder tavsheden

Birgitte Alme og Lars Rytter
Debat

DEBAT: Reality-deltagere skal klædes ordentligt på

hæk
Advertorial

Annonce

Ligusterhække fra Dansk Hus & Have Service giver haven en klassisk og enkel afgrænsning

Restauranten
Mad og drikke

Ny restaurant sigter efter Michelin-stjerner

dansk politi
Krimi

Tre mænd anholdt: Politiet kæder dem til to knivoverfald

dansk politi
Krimi

Bilist snakkede i mobil - politiet kørte bag ham

Is
Nyheder

Her er danskernes sommer-favoritsnacks

tørre øjne
Sundhed

Tørre øjne efter skærmtid? Denne simple regel kan hjælpe

dansk politi
Krimi

17-årig jagtet med kniv på skole: Politiet søger vidner

Kongelige Norge - Harald go Haakon
Kongelige

Kong Harald er død - flaget går på halv stang i Oslo

retten i Roskilde
Krimi

Teenagere brændte udviklingshæmmet med cigaret og filmede det

Myrdet mand
Krimi

Politiet offentliggør nu billeder af dræbt mand - Genkender du ham?

AI
Nyheder

Analyse: AI har ikke taget folks arbejde - tværtimod

Odense kongrescenter
Nyheder

Landbruget samles i Odense: Næsten 3.000 har meldt sig

børnehavebarn
Nyheder

Ny undersøgelse: Mange børn venter på hjælp i daginstitutionen

retten i Kolding
Krimi

78-årig dømt for overgreb begået for 19 år siden