Administration 

Søren Baastrup: En spåkone, en død hund og mange hvide tænder

Debat
mand og kvinde sidder ned
Philip og Frederikke på spåkonedate. (Foto: TV2)

Vores faste tv-kommentator har igen set ’Bachelor’. Eller, han har i hvert fald skrevet om det

Vi er nået cirka halvvejs i TV 2 Play og TV 2 Zulus realityshow ’Bachelor’. (Jeg ved ikke, hvor
mange afsnit der er. Det har muligvis stået i en eller anden pressemeddelelse, men jeg læser af
princip ikke mails fra TV 2, fordi de næsten altid bare handler om håndbold).

Nå, men her er gennemgangen af ugens tre afsnit, så du ikke behøver spilde tid på dem selv. Hvis du først er kommet til nu, så find en anden artikel at læse, for så fatter du næppe ret meget. Det gør man ikke engang, selvom man har fulgt med.

Afsnit 10

Kvinderne skændes. Jeg ved ikke, hvad det handler om. Det gør jeg sjældent, når kvinder skændes, heller ikke, når de skændes med mig. De har alle sammen meget hvide tænder, bemærker jeg. En af dem sidder og nusser en død hund imens. Jamen, det er rigtigt. Den ligger på ryggen med alle fire ben strittende stift op i luften.

Så kommer der en helikopter. Pigerne venter spændt på, hvem der stiger ud og får et chok, da
det er Kasper. Hvilket der vel ellers var 50 procent sandsynlighed for.

– Ja, der skulle ske noget nyt, siger han, ligesom Casper i sidste sæson sagde, da han ankom i helikopter.

Jeg har hørt et rygte om, at Islamisk Stat torturerer fanger ved at vise dem ’"Bachelor" om og om igen, men jeg ved ikke, om det er rigtigt. 

Helena skal på date med Kasper. De spiser is og ser billeder fra dengang Kasper var lille.

– Da jeg var helt barn, som han siger. 

Kasper fortæller, at hans mor har haft kræft i hjernen, men nu er helbredt.

– Hendes eneste problem nu er, at den ene arm ikke følger med, når hun går, siger han.

Det ville jeg egentligt gerne have set et billede af.

Philip har sokker på i sine sandaler. Det er vist nok moderne. Jeg har opgivet at forstå tilværelsen. Han inviterer Mette og den ene Frida til yoga (jeg tror nok, den anden Frida er blevet sendt hjem, så fra nu af kalder vi bare den ene Frida for Frida).

pige smiler
Den nye pige Melissa (Foto: TV2)

Vært Petra Nagel overrasker dem med en ny deltager, Melissa på 24. Hun er handicaphjælper for sin søster, der har haft leukæmi og nu er helbredt, men er lam i underkroppen. Der er utrolig meget kræft med i det her afsnit. Melissa har også meget hvide tænder. Jeg vil gerne have så hvide tænder som damerne i ’Bachelor’.

– Er du fleksibel? spørger Philip.

– Nej, lyver Melissa, inden hun smider sig på alle fire, svajer i ryggen og strækker numsen op i luften.

Jeg er ikke lam fra navlen og ned, viser det sig.

– Hvad søger I i en dreng? spørger Philip.

– For mig handler det om, at fyren har en Peugeot, siger Mette.

Det har jeg, men hun siger muligvis ”passion”.

– Jeg er pissetræt af slatne sofafyre-gamer-rundt om søerne med en lukket latte-typer, siger Frida.
Det er hende, der ligner en mand, og jeg får lidt på fornemmelsen, at det er sit eget tidligere jeg, hun taler om. 

– Jeg vægter det indre ENDNU højere, siger Melissa, der lige har meldt sig til et tv-program, hvor to mænd har tre uger til at vælge en livsledsager blandt 20 kvinder, de aldrig har mødt før.

– Det kan jeg godt se mig selv i, siger Philip, hvis udtalelser for 80 procents vedkommende stadig ikke giver nogen som helst mening. 

Hjemme på resortet snakker de andre damer om, at det er træls, de ikke er på date. Hunden er levende, viser det sig. Pyha.

Afsnit 11

Frida og de andre er kommet hjem fra date. De snakker om, om de har kysset. Det har de ikke, siger de, men det har de selvfølgelig, for de er nogle billige tøser. 

Jeg googler på ”Frida fra Bachelor er en mand”, klikker på et link og kommer ind på Reddit, som er der, ungdommen kommunikerer nu om dage. Der er flere, der har samme teori som mig. Jeg vil dog gerne understrege, at jeg stadig synes hun er lækker. Men derfor kan hun jo godt have haft en tissemand engang. Jeg var engang på ferie i Thailand, og der … nej, den tager vi en anden dag.

Bagefter googler jeg på ”hvide tænder”. Jeg kommer ind på en amerikansk side, der har samlet ”13 blegende tandpastaer, der rent faktisk virker”. Den mest populære ser ud til at være den, der hedder AdvanceWhite. Eneste minus er, at den angiveligt smager en smule af salt.

Sidsel og Victoria er på cykeltur med Kasper. Bagefter sidder de på et tæppe og drikker øl. Der er foldet papir om flaskerne, som om man ikke må se, hvad mærket hedder. Jeg kan ikke lade være med at tænke på, om det er TV 2, der ikke vil lave gratis reklame. Eller bryggeriet, der har modsat sig at være en del af et så ringe tv-program.

tre personer cykler
På cykeldate. (Foto: TV2)


Da jeg var nede i Netto den anden dag var der en kvinde, der ledte efter en Samsø-ost i skiver.
Hun måtte spørge en af de unge medarbejdere om hjælp, men han anede ikke, hvor den var. Den stod vist et andet sted, end den plejede. Heldigvis fandt hun den selv til sidst. Jeg fortæller den historie, fordi den er mere spændende end det, der sker i fjernsynet.

Nå, men da de datende har drukket deres hemmelige øl, kommer der er en ny kvinde luskende. Uha, overraskelse. Petrine, som hun hedder, er helt sikkert både sød og klog og jeg har intet dårligt at sige om hende, men for helvede, hvor er det altså røvsyg, uoriginal tv-underholdning. Jeg skriver en mail til redaktøren og spørger, om vi ikke kan droppe at omtale resten af afsnittene. Jeg magter ikke mere.

Philip er på date med Frederikke. Pigerne har luret, at de måske skal besøge en clairvoyant. Eva er misundelig, for hun er vild med clairvoyance, men tilbyder Frederikke, at hun kan få en af hendes krystaller med.

– Det er en malakit. Den hjælper dig i tider med forandringer. Vil du ikke have den? siger hun.

– Jo, siger Frederikke, selvom det rigtige svar selvfølgelig havde været ”nej, din sindssyge
kælling”.

Det viser sig, at hende og Philip skal besøge en spåkone. Hun sidder i et bambustårn, omgivet af sådan nogle eksotiske masker og perlekæder, man kan købe på Roskilde Festival. Inden hun begynder at spå, skal hun rense rummet. Det foregår ved at slå på de unge mennesker med nogle blade.

– Det er mine hemmelige planter. Det er salvie, siger hun.

Det kan godt være, hun kan spå, men hun er eddermame dårlig til at holde på en hemmelighed.

Bagefter slår hun på en lille tromme og så beder hun Philip og Frederikke stille et spørgsmål til hendes tarotkort. Jeg håber de spørger, hvor mange afsnit der er tilbage. Eller om man kan leve med, at ens tandpasta smager af salt. Men nej:

– Er jeg på rette spor? vil Frederikke vide.

Spåkonen vender nogle kort og siger noget tvetydigt dameblads-halløj, der ligesom resten af seancen mest af alt understreger, hvorfor Den Dominikanske Republik stadig er et uland. Bagefter er Frederikke dog godt tilfreds.

– Jeg har fået fornyet energi til at date to fyre på en gang, siger hun.

Jeg tror, jeg har en ekskæreste, der har været hos den spåkone engang.

Afsnit 12

Redaktøren er på ferie, viser det sig. I stedet får jeg en mail fra hans assistent, Peter. Peter har titel af redaktionschef, men laver vist mest bare kaffe og den slags. Altså, på nær de 15 uger om året, hvor redaktøren har ferie. Så er det Peter, der bestemmer. 

– Jeg må henholde mig til din oprindelige aftale, hvori der står, at du skal gennemgå alle afsnit af det omtalte tv-program, skriver han.

Han har altid været lidt af en stivstikker.

– Jeg vil i øvrigt gerne have, at du rent faktisk omtaler, hvad der sker i programmet, og ikke bare skriver tilfældige ting om, hvad der sker i dit liv eller på anden måde forsøger at omgå kerneopgaven. For det vil også på Avisen.dk have kontraktmæssige konsekvenser, tilføjer han.

Peter ved godt, at jeg som anmelder på Ekstra Bladet engang bare afleverede nogle vittigheder, fordi jeg ikke gad se den film, jeg skulle anmelde – og at jeg engang fik min 11-årige søn til at anmelde et afsnit af julekalenderen, fordi jeg selv skulle på druk. Og at jeg til sidst blev fyret.

I det her afsnit er der roseceremoni. Det er der, hvor nogle af pigerne skal sendes hjem, og i dag går det ud over AC og en i en grøn kjole, som jeg ikke lige når at få fat i, hvad hedder.

Til gengæld har jeg læst mig frem til, at det meste blegende tandpasta er skide usundt, og at man skal gå til sin tandlæge, hvis man vil have hvidere tænder. Jeg kan dog ikke finde et tilbud på tandblegning, der koster under 20.000 kroner. Hvis nogen af læserne har et tip, så kom endelig med det.

Hvorfor skulle skyen i skole? Fordi den skulle lære at regne.

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien

Melvin
Film og TV

Dansk komiker vil hylde sine venner på TV

rejsende i lufthavn
Advertorial

Annonce

3 gode grunde til at have en erhvervsrejseforsikring

ulv skudt
Nyheder

Nye ulveregler på vej: Det bliver lettere at skyde ulve

læge
Advertorial

Annonce

Få overblik over osteopati behandling hos specialister i hele landet

Alice detektor CERN
Nyheder

Forskere skaber et mini-Big Bang: Tættere på universets begyndelse

baby med iltmaske
Nyheder

Markant fald: Over 800 færre spædbørn indlagt med RS-virus

Barn
Nyheder

Er dit barn bekymret for krig og kriser? Her er syv råd til samtalen

Penge
Nyheder

Droppede jobbet efter 30 år: Så tikkede 1,1 millioner ind

Lyngborg
Nyheder

Flyttekasser og sække strømmede ind: Nu sendes hjælpen til Ghana

Vinderen af flisen 2026
Kendte

Frederik Cilius hædres med særlig pris

retten i glostrup
Krimi

Udlejer onanerede i lejers seng - nu er han dømt

Gnags
Underholdning

Alle vil se Gnags: Billetterne rives væk

politi dansk
Krimi

Stak mand syv gange med kniv: Får seks års fængsel

Bandholm Hotel
Nyheder

Nye påstande om Faderhuset: Nu reagerer politiet

dansk politi
Krimi

Genkender du dem? Politiet beder om hjælp efter indbrud

retten i Roskilde
Krimi

Ansat tog halsgreb på mindreårig - nu er han dømt

ældre
Nyheder

Patienter venter for længe på svar om demens

Lejligheder
Nyheder

Boligproblemer: Huslejen er højere end SUen

dansk politi
Krimi

Fulgte lastbiler med GPS: Nu udvises han for bestandig

cykler
Nyheder

Specialarbejdere langer ud efter københavnske el-delecykler

Ruth Evensen/Ruth Kristiansen
Nyheder

Medstifter af Faderhuset bryder tavsheden

Birgitte Alme og Lars Rytter
Debat

DEBAT: Reality-deltagere skal klædes ordentligt på

hæk
Advertorial

Annonce

Ligusterhække fra Dansk Hus & Have Service giver haven en klassisk og enkel afgrænsning

Restauranten
Mad og drikke

Ny restaurant sigter efter Michelin-stjerner

dansk politi
Krimi

Tre mænd anholdt: Politiet kæder dem til to knivoverfald

dansk politi
Krimi

Bilist snakkede i mobil - politiet kørte bag ham

Is
Nyheder

Her er danskernes sommer-favoritsnacks

tørre øjne
Sundhed

Tørre øjne efter skærmtid? Denne simple regel kan hjælpe

dansk politi
Krimi

17-årig jagtet med kniv på skole: Politiet søger vidner

Kongelige Norge - Harald go Haakon
Kongelige

Kong Harald er død - flaget går på halv stang i Oslo

retten i Roskilde
Krimi

Teenagere brændte udviklingshæmmet med cigaret og filmede det

Myrdet mand
Krimi

Politiet offentliggør nu billeder af dræbt mand - Genkender du ham?

AI
Nyheder

Analyse: AI har ikke taget folks arbejde - tværtimod

Odense kongrescenter
Nyheder

Landbruget samles i Odense: Næsten 3.000 har meldt sig

børnehavebarn
Nyheder

Ny undersøgelse: Mange børn venter på hjælp i daginstitutionen

retten i Kolding
Krimi

78-årig dømt for overgreb begået for 19 år siden

Gnags
Underholdning

Dansk musiklegende siger farvel: Nu er det slut

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Ny stor undersøgelse: Så tilfredse er forældrene med dagtilbud

Rune Mørch
Underholdning

Rune har sat sig et vildt mål: 100 koncerter på 100 dage

projektet
Nyheder

Hvis krisen rammer: 2.000 unge skal lære, hvad de skal gøre

festuge Århus
Underholdning

Aarhus bliver én stor scene: Her er noget af det, du kan opleve