Administration 

Søren Baastrup: En papegøje, en pølsehund, en deform haj og to sure skovsnegle

Debat
scene fra Bachelor
(Foto: Lotta Lemche/TV2)

Vores faste tv-kommentator har igen set ’Bachelor’. Vi undskylder på forhånd.

Sommeren i tv byder mest på genudsendelser, men heldigvis har vi ’Bachelor’, TV 2 Play og TV 2 Zulus realityshow, hvor 15-19 (jeg har mistet overblikket) unge damer skal kæmpe om to unge mænds hjerte. Eller hjerter. Altså, de har et hver. Tror jeg. Vi genfortæller løbende hele molevitten, så du i stedet kan hygge dig i det gode vejr og er i denne uge nået til afsnit 7, 8 og 9. Hvis redaktøren husker at lægge links ind, kan du læse gennemgangen af de første afsnit her og her (han glemte det i sidste uge, den idiot).

Afsnit 7

Årets første seks afsnit af ’Bachelor’ kunne lulle den mest energiske fan i søvn, men vært Petra Nagels garderobe kan vække selv Sidney Lee. I dag ligner hun klovnen Pennywise, og hun har en overraskelse med fra kloakken: Deltagerne får besøg af sidste års vinderpar, eller hvad man nu skal kalde dem, Jaffer og Bolette.  

– Jeg får et sus i maven! udbryder en af pigerne. For i den her verden er Jaffer og Bolette rockstjerner. Altså, hvis rockstjerner var på dagpenge og kun optrådte til Reality Awards.

Petra kalder ikke længere Jaffer for Gaffa. Nu lyder det som om, hun siger Mujaffa. Hun beder Bolette give pigerne et råd.

– Bare hav det megasjovt, siger hun.
Seks af pigerne skal på photoshoot med Philip og Kasper. Det er de ret glade for. Næst efter ’Hej, det er fra Hello Fresh, kunne du tænke dig at indgå et samarbejde med os på Instagram’, er ’photoshoot’ det ord, der gør kvindelige reality-deltagere mest liderlige.

AC bliver ikke valgt og brokker sig, men gider omvendt ikke gå på kompromis med sine værdier (jamen, det sagde hun!).

– Jeg er ikke bare et stykke skinke, siger hun.

– Nej, det er du i hvert fald ikke, siger Bolette, og så har hun udfyldt sin rolle og kan hoppe på et fly hjem fra Caribien igen. Man begynder at forstå, hvorfor den store TV 2 Play-pakke koster 219 kroner om måneden (jamen, det gør den!).

Nå, men selvfølgelig er AC ikke bare et stykke skinke, og man kan jo slet ikke date et stykke skinke. Eller, det vil sige, min ven Peter fra gymnasiet prøvede faktisk i nogle uger sidst i 90’erne, men den historie kan I få en anden gang.

Efter photoshootet snakker den ene af Frida’erne med Kasper om sine tatoveringer.

– Kan du se, hvad det er, siger hun og peger på en tegning af en deform haj, som åbenbart skal forestille en hund.

– Det er en pølsehund, siger Kasper selvsikkert.

– Øh, gravhund. Det kalder vi min lillebror, siger Frida.

– Gravhund? siger Kasper.

– Ja. Han døde for tre måneder siden, siger Frida henkastet.

– Døde han? Siger Kasper, med rette en anelse chokeret.

– Ja. Altså, vores hund, siger Frida.

– Nå, okay, siger Kasper – og ser ud som om han nu forstår, hvorfor de kalder pølsehunden for Gravhund. 

Afsnit 8

AC har også tatoveringer, der forestiller dyr. De ligner to sure skovsnegle og sidder der, hvor andre mennesker har deres øjenbryn. Philip har taget noget tøj på, der ligner en redningsvest. Han inviterer feministen Victoria på date.

– Har du prøvet zipline? Spørger han hende. Jeg regner med, der er tale om en fræk form for frisure i kønsbehåringen, men det viser sig, at det bare er det, vi andre kalder en svævebane.

Kasper tager tre andre piger med til rom-smagning. Han skænker sjusser med seks-syv genstande i hvert glas op. Han skal nok blive et hit som gæstebartender i Jylland. Hos gæsterne, altså. Det er muligvis produktionsholdet, der har fået ham til det, men det virker ikke efter hensigten, for pigerne forbliver ganske upinlige. Eva har tidligere gjort opmærksom på, at hun er bange for fugle, så produktionen har selvfølgelig også skaffet en papegøje. Det tager hun dog roligt. TV 2 prøver virkelig hårdt, men der sker simpelthen ikke en skid i det her afsnit. Andet end at Kasper, der først bare kaldte sig ’Kasper’ og derefter ’Kasper Skak’, nu omtaler sig selv som ’K. Skak’.

Efter svæveturen spiser Philip og Victoria sammen. Sidste gang drillede jeg ham lidt, fordi han bestilte en ret, han bare kaldte ’fisk’. Denne gang har han varieret repertoiret lidt og har sørget for et måltid ’stor fisk’. Det er nok til at overvinde Victoria, der lader ham få sæsonens første våde kys. 

Afsnit 9

Philip tager på date med TikTok-specialisten Caroline. De sidder i havestole og fisker og drikker øl. Det minder næsten om min barndoms somre med min far. Altså, hvis ’havestole’ var skiftet ud med plastikspande og Caroline med min mor, der render bekymret rundt, fordi hun er bange for, at der er børn, der kommer til skade.

–  TikTok er så meget andet end at danse, forklarer Caroline, og det har hun ret i. Det er også der, pædofile finder deres ofre.

Bagefter siger Petra, at de skal mingle. TV 2 tror stadig på, at alkohol kan redde selv det kedeligste tv, og hvis man husker Henrik Sass på valgaftnerne, forstår man dem jo egentlig godt. Men de store, røde drinks gør mest bare Philip muggen. Han er misundelig over, at pigerne har fået sukker på kanten af deres. At dømme på de varierende ansigtsudtryk tror jeg nu nok, det er salt.  

– Jeg synes, du er lidt for vild og frisindet til mig, siger Philip til AC, som den første mand til en kvinde nogensinde i verdenshistorien, men mener også bare ’jeg magter ikke piger, der kalder sig forkortelser, og dine øjenbryn er jo større end mit fuldskæg’.

Pædagogen Mette på 32 har skrevet en lejlighedssang, der mest bare er en mislykket rap. Hun får ’slut’ til at rime på ’nu’ og minder mig om en af min barndoms familiefester ude i Vestjylland. Altså, hvis ’rap’ var skiftet ud med ’Hammer hammer fedt’ og Mette med min mor, der render bekymret rundt, fordi hun er bange for, at der er børn, der kommer til skade.

– Hun gør grin med folk, men på en måde, der er kærligt ment, siger pigerne samstemmende. Det hader jeg. Når jeg gør grin med folk, er det altid ondt ment.

Kasper synes, det er svært at sende nogen af pigerne hjem.

– Det er ikke sjovt for kvinderne i aften, siger han. Det er det heller ikke for seerne, kan jeg afsløre. Det ender med, at Maibritt og Julie står tilbage efter den såkaldte roseceremoni og må tage tilbage til Danmark.

– Det er okay, for det er hårdt være med, siger Julie.

Det er det også at se på.

Søren Baastrup
Søren Baastrup er forfatter og freelancejournalist og Avisen.dk’s faste tv-kommentator Foto: Privat

Søren Baastrup er forfatter og freelancejournalist og Avisen.dk’s faste tv-kommentator

 

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien

Melvin
Film og TV

Dansk komiker vil hylde sine venner på TV

rejsende i lufthavn
Advertorial

Annonce

3 gode grunde til at have en erhvervsrejseforsikring

ulv skudt
Nyheder

Nye ulveregler på vej: Det bliver lettere at skyde ulve

læge
Advertorial

Annonce

Få overblik over osteopati behandling hos specialister i hele landet

Alice detektor CERN
Nyheder

Forskere skaber et mini-Big Bang: Tættere på universets begyndelse

baby med iltmaske
Nyheder

Markant fald: Over 800 færre spædbørn indlagt med RS-virus

Barn
Nyheder

Er dit barn bekymret for krig og kriser? Her er syv råd til samtalen

Penge
Nyheder

Droppede jobbet efter 30 år: Så tikkede 1,1 millioner ind

Lyngborg
Nyheder

Flyttekasser og sække strømmede ind: Nu sendes hjælpen til Ghana

Vinderen af flisen 2026
Kendte

Frederik Cilius hædres med særlig pris

retten i glostrup
Krimi

Udlejer onanerede i lejers seng - nu er han dømt

Gnags
Underholdning

Alle vil se Gnags: Billetterne rives væk

politi dansk
Krimi

Stak mand syv gange med kniv: Får seks års fængsel

Bandholm Hotel
Nyheder

Nye påstande om Faderhuset: Nu reagerer politiet

dansk politi
Krimi

Genkender du dem? Politiet beder om hjælp efter indbrud

retten i Roskilde
Krimi

Ansat tog halsgreb på mindreårig - nu er han dømt

ældre
Nyheder

Patienter venter for længe på svar om demens

Lejligheder
Nyheder

Boligproblemer: Huslejen er højere end SUen

dansk politi
Krimi

Fulgte lastbiler med GPS: Nu udvises han for bestandig

cykler
Nyheder

Specialarbejdere langer ud efter københavnske el-delecykler

Ruth Evensen/Ruth Kristiansen
Nyheder

Medstifter af Faderhuset bryder tavsheden

Birgitte Alme og Lars Rytter
Debat

DEBAT: Reality-deltagere skal klædes ordentligt på

hæk
Advertorial

Annonce

Ligusterhække fra Dansk Hus & Have Service giver haven en klassisk og enkel afgrænsning

Restauranten
Mad og drikke

Ny restaurant sigter efter Michelin-stjerner

dansk politi
Krimi

Tre mænd anholdt: Politiet kæder dem til to knivoverfald

dansk politi
Krimi

Bilist snakkede i mobil - politiet kørte bag ham

Is
Nyheder

Her er danskernes sommer-favoritsnacks

tørre øjne
Sundhed

Tørre øjne efter skærmtid? Denne simple regel kan hjælpe

dansk politi
Krimi

17-årig jagtet med kniv på skole: Politiet søger vidner

Kongelige Norge - Harald go Haakon
Kongelige

Kong Harald er død - flaget går på halv stang i Oslo

retten i Roskilde
Krimi

Teenagere brændte udviklingshæmmet med cigaret og filmede det

Myrdet mand
Krimi

Politiet offentliggør nu billeder af dræbt mand - Genkender du ham?

AI
Nyheder

Analyse: AI har ikke taget folks arbejde - tværtimod

Odense kongrescenter
Nyheder

Landbruget samles i Odense: Næsten 3.000 har meldt sig

børnehavebarn
Nyheder

Ny undersøgelse: Mange børn venter på hjælp i daginstitutionen

retten i Kolding
Krimi

78-årig dømt for overgreb begået for 19 år siden

Gnags
Underholdning

Dansk musiklegende siger farvel: Nu er det slut

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Ny stor undersøgelse: Så tilfredse er forældrene med dagtilbud

Rune Mørch
Underholdning

Rune har sat sig et vildt mål: 100 koncerter på 100 dage

projektet
Nyheder

Hvis krisen rammer: 2.000 unge skal lære, hvad de skal gøre

festuge Århus
Underholdning

Aarhus bliver én stor scene: Her er noget af det, du kan opleve