Det blev en blandet generalprøve for de syv FCK-spillere i Morten Olsens landsholdstrup, der den næste halvanden uge skal sende Danmark tilbage på EM-sporet.
1-0-sejren i topkampen mod Randers var sikker nok, og hjemmeholdet skabte chancer efter behag, men de hvidblusede gik døde i anden halvleg, hvor den udmagrende Benfica-kamp fra i onsdags så ud til at sidde i kroppen.
Særligt Rasmus Würtz, der ellers ligner afløseren for karantræneramte Christian Poulsen på landsholdet, spillede en skidt kamp på den centrale midtbane. Den blonde nordjyde er endnu et godt stykke fra at være spillet ind på mesterholdet, og han nåede at lave alt for mange upræcise afleveringer og boldtab, inden Ståle Solbakken pillede ham ud efter en time.
Grønkjær i målform
Langt mere landsholdsklasse var der fra Jesper Grønkjær, som også startede på banen i venskabskampen mod Irland. Han ligner en oplagt starter i Danmarks venstreside i Stockholm på lørdag. Grønkjær, der sammen med Atiba Hutchinson skabte de fleste FCK-muligheder, stod for kampens enlige scoring og er vel i sin bedste form siden skiftet fra Stuttgart sidste sommer.
Kun undersiden af overliggeren forhindrede Morten Nordstrand i også at komme på tavlen og lave sit femte sæsonmål. Morten Olsen har udtalt sig overordentlig positivt om forwarden, og Nordstrand gjorde også en udmærket figur mod Randers, hvor han gik godt med i spillet og viste god boldbehandling.
God indsats af Christiansen
Niclas Jensen, der anklages for at misse sin markering og dermed koste Benficas scoring i onsdags, blev ikke testet defensivt mod Randers. Offensivt bidrog han med en række af udmærkede afleveringer og et udmærket frispark. Men den 33-årig back mangler fortsat det allersidste kælne touch, vi kender ham for. Spørgsmålet er, om han stadig har det.
William Kvist, der lørdag aften blev genindkaldt til truppen, stod over med en mindre hofteskade, men er klar til landskampene.
Det samme er Michael Gravgaard og målmand Jesper Christiansen, der flot reddede Randers bedste forsøg, da Thomas Dalgaard slap fri igennem efter 70 minutter. Efter den sløje indsats mod Irland er selvtilliden tilbage hos landsholdsreserven, som formentlig får chancen igen mod Sverige, selv om Thomas Sørensen netop er blevet frisk.
Mål:
1-0 Jesper Grønkjær (14.)
Udvisninger:
Ingen
Dommer:
Nicolai Vollquartz
Tilskuere:
22.226 i Parken