Skyldnere i Haderslev Kommune, der gentagne gange har undladt at reagere på Fogedrettens henvendelser, risikerer at blive anholdt og kørt til retten.
Politiet opfordrer dem til selv at møde op inden en planlagt aktion i september.
Flere borgere i Haderslev Kommune risikerer i september at få besøg af politiet, hvis de fortsat ikke reagerer på henvendelser fra Fogedretten.
Syd- & Sønderjyllands Politi forbereder en fogedaktion rettet mod borgere, som flere gange er blevet kontaktet af Fogedretten uden at reagere. Hvis de ikke selv tager kontakt inden aktionen, kan politiet opsøge dem, anholde dem og bringe dem til Fogedretten.
- Vi opfordrer til, at borgerne hurtigst muligt selv møder i Fogedretten, så de undgår, at vi kommer og anholder dem derhjemme eller eventuelt på deres arbejdsplads, siger politikommissær Simon Langelund fra Syd- & Sønderjyllands Politi.
Kan møde op hver onsdag
Når en borger er indkaldt til Fogedretten på grund af gæld og ikke møder op, kan politiet få til opgave at sørge for, at personen bliver bragt til retten.
Politiet opfordrer derfor de berørte til enten at betale det skyldige beløb eller selv møde op og forsøge at indgå en aftale om betalingen.
- Det er absolut den mest fornuftige måde at løse det på, siger Simon Langelund.
Man kan møde op i Fogedretten i Haderslev hver onsdag mellem klokken 9 og 11.