Mindst tre mennesker har mistet livet efter skyderi på en fransk skole.
Skoleskyderiet er sket på en jødisk skole i den franske by Toulouse, meddeleler flere internationale bureauer.
Oplysningerne bekræftes af det lokale politi.
Ifølge den franske avis Le Figaro er fem børn alvorligt sårede, herunder skoleinspektørens datter.
De første meldinger går på, at to af de dræbte er børn.
Vidner på stedet har set en mand flygte fra stedet på motorcykel. Inden da havde han skudt mod en gruppe mennesker, der ventede ved en parkeringslomme uden for skolen.
Den franske indenrigsminister, Claude Gueant, har i dag beordret bedre sikkerhed ved alle landets jødiske skoler.
Gennem den seneste tid har området omkring Toulouse været vidne til to såkaldte drive-by shootings, hvor en ukendt gerningsmand, også på motorcykel, har skudt mod soldater på gaden.
De to angreb har kostet fire soldater livet.
Politiet siger til Le Figaro, at gerningsmanden i dag har brugt samme type våben, som der blev brugt mod de dræbte soldater.
Politiet i det sydvestlige Frankrig har i sidste uge iværksat en større menneskejagt på gerningsmanden. Et sted mellem 50 og 60 politibetjente, heribalndt anti-terror specialister, har deltaget i efterforskningen.
Desuden har militæret frarådet soldaterne ikke at bære deres uniformer uden for det militære område.
Kilde: The Telegraph