På papiret har det danske U/21-landshold en let vej til EM-slutrunden i Sverige i 2009. Slovenien, Finland, Skotland og Litauen skal blot slutte under de danske drenge, men det bliver åbenbart ikke så let endda for Keld Bordinggaards mandskab.
I aftes mislykkedes danskernes første opgave, da Finland fik lov at snuppe en 1-0-sejr med hjem fra et velbesøgt Aalborg Stadion.
Daniel Agger, Nicklas Bendtner, Thomas Kahlenberg, Leon Andreasen og Rasmus Würtz har inden for det seneste års tid taget springet op til Morten Olsens A-landshold. Erstatningerne, der primært tæller en række mindre velbevandrede Superligatalenter, har givetvis talent, men slagkraften var slet ikke at sammenligne med forgængerne i aftes.
Selv om Kasper Schmeichel, Martin Spelmann og resten af danskerne var dominerede stort set fra start til slut, kom finnerne forbløffende nemt til de tre point. For mens gæsterne flere gange var tæt på at udbytte føringen blandt andet via to stolpeskud, lykkedes det simpelthen ikke Keld Bordinggaards gutter at forvandle overtaget til noget, der mindede om en målchance. Dermed bliver turen over Øresundsbroen til EM i nabolandet formenligt noget længere, end man umiddelbart skulle tro.