Hvordan kan dybt fortrolige og personlige skatteoplysninger havne på danske avisredaktioner?
Det spørgsmål har medlemmer af Folketingets skatteudvalg stillet skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) på et lukket samråd onsdag, efter at en stribe af den tidligere smykkemilliarder Jesper "Kasi" Nielsens skattepapirer er blevet lækket til Ekstra Bladet.
Men ministeren måtte blive udvalget svar skyldigt, og det får alarmklokkerne til at ringe.
- Det, der gør mig urolig, er, at vi ikke ved med sikkerhed, om det er Skat, der har lækket oplysningerne i den konkrete sag, siger Martin Geertsen (V).
- Uden at jeg selv ved, hvilke myndigheder det kunne være, så ser det ud til, at andre myndigheder end Skat kan have haft oplysningerne mellem hænderne.
I begyndelsen af august kunne Ekstra Bladet afsløre, at Skat forbereder en sag mod den omstridte erhvervsmand for en skattegæld på op mod 169 millioner kroner.
Skat har selv iværksat en undersøgelse af sagen og har samtidig bedt politiet kaste lys over, om medarbejdere i Skat eller i Skatteministeriet har lækket skattepapirerne og dermed overtrådt deres tavshedspligt.
Men det er ikke nok, mener Martin Geertsen og skatteudvalget, der nu har foreslået ministeren at nedsætte et ekspertudvalg.
- Det er fint, at man inden for rammerne af det offentlige kontrollerer sig selv. Men jeg mener, at det er nødvendigt at få eksterne øjne til at se på sikkerheden i forhold til det offentliges omgang med fortrolige oplysninger, siger Martin Geertsen.
Det lukkede samråd holdes under en uge før, Skattesagskommissionen begynder afhøringen af flere end 40 personer for at nå til bunds i, hvem der lækkede fortrolige skatteoplysninger om statsminister Helle Thorning-Schmidts (S) mand, Stephen Kinnock.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.