Administration 

Skarp som et Ninja­sværd

Test · Honda kalder den nye Civic Type R mindre kompromisløs end tidligere versioner. Det sker for at imødekomme et marked, som efterspørger mere komfort. Alligevel er den nye Type R stadig en rendyrket sportsoplevelse, og det virker ikke som om, at der e

Type R. R for Racing.

Hondas beskrivelse for højtydende modeller, der viser, at motorsport er en vigtig del af det japanske mærkes organisation og tradition. En beskrivelse som bilentusiaster verden over bøjer sig i støvet for. Type R-modeller er nemlig højagtede og respekterede blandt tilhængere af sportslige biler. Type R er simpelthen et kvalitetsstempel. Og racerengagementet kommer ikke noget fremmed sted fra. Honda har en mangeårig tradition for at involvere sig i racerløb, og stifteren Soichiro Honda udtalte engang, at uden motorsport er der ikke noget, der hedder Honda.

Hurtigt udseende

Når man kigger på den nye 2007 Civic Type R, kan man kun give Soichiro ret og samtidig værdsætte, at Honda har været så omhyggelig med at overføre racergenerne til firmaets gadebiler.

Den nye Civic Type R er en bil, der ved første synsindtryk ligner noget, der ikke kan andet end at køre hurtigt. Selvom den almindelige udgave af Civic også ser aggressiv ud og har været banebrydende med sit science fiction-lignende design, så har Type R fået en ekstra tankfuld galskab. Den større bagspoiler, sideskørterne, de stramme racersæder, det røde instrumentlys, 18 tommer fælgene og fronten, hvor det midterste glasparti i kølergrillen er skiftet ud med et sportsgitter og et rødt Honda-logo, gør Type R til en ekstra bidsk vogn at se på. Bilen ligner noget, der ikke kan vente på at blive rørt, og designet nærmest tigger om, at man sætter sig bag rattet for at motionere bilen.

Specifikationerne taler da også for sig selv. Topfarten er 235 km/t. og 0-100 km/t. nås på kun 6,6 sekunder. Samtidig er affjedringen ændret, undervognen er sænket 15 mm og bilen er blevet udstyret med 300 mm ventilerede bremseskiver på de forreste hjul og 260 mm store skiver på baghjulene.

Kontant oplevelse

Den sportstrimmede bil er helt anderledes at køre end den almindelige Civic. Der er en verden til forskel, og de, der synes, at den almindelige version har en hård undervogn, vil blive chokerede i en Type R.

Bag rattet sidder man i et fast støttende greb fra Recaro-racersæderne med udsigt til Civicens hi-tech instrumentering – denne gang med rødt sportsligt lys i LCD-panelet i stedet for det almindelige blå.

Nyhedsavisen har testet bilen på den portugisiske racerbane Estoril. En krævende bane, der tidligere har været benyttet til Formel 1, som byder på en rig variation af langsomme sving og hurtige lige stræk. På langsiden, der er en kilometer lang, kan man i den rette bil komme op på 300 km/t. I en Civic når man netop at runde de 200 km/t, før det er tid til at bremse ned og dreje til højre på banens første sving. Og det er ikke noget problem i denne bil. Bremserne bider hårdt og præcist, og accelerationen ud af sving giver kun en smule overstyring, hvor bagenden på bilen skrider lidt ud. VSA – Hondas svar på ESP – hjælper også godt til med at holde bilen på ret kurs.

Til de inkarnerede

Samtidig er styringen kontant og reagerer prompte, så man virkelig har en god fornemmelse af bilens greb i asfalten, når man kører bilen pågående og hurtigt ind og ud af sving. Det samme gælder sekstrins-gearkassen, der også er blevet R-trimmet, så vandringen mellem gearene er ekstra kort og sportslig.

At denne bil – ifølge Honda – skulle være mindre kompromisløs end den foregående model er svær at forestille sig, når man først har kørt nogle omgange i den på Estoril. Tjo – måske lyder den desværre ikke af så meget mere fra afgangsrørene – men køreegenskaberne er til gengæld fantastiske. Selv på en våd bane har bilen ekstremt meget greb, og den utrolig hårde undervogn giver en meget præcis fornemmelse for underlaget. Men også på snoede landeveje er bilen en oplevelse ud over det sædvanlige. Her imponerer den præcise styring også, mens man på motorvej mest nyder den hurtige acceleration og savner lidt mere komfort. På de lige rejsestræk er den hårde undervogn ikke nogen styrke – tværtimod. Det bliver da formentlig også undervognen, der vil gøre bilen mindre spiselig for mulige købere. For entusiaster kan det ikke være bedre, for den hårde undervogn er indbegrebet af Type R og giver en noget mere kontant oplevelse end for eksempel en bil som Golf GTI og Seat Leon TFSI.

Trimmet motor

Det charmerende ved netop Civic Type R er, at den benytter en almindelig sugemotor. De fleste andre konkurrerende mærker i dette segment bruger turbo, men Honda har igen valgt den særlige i-VTEC motor. I Type R er der tale om en 2.0 liters 16 ventilet maskine, der yder 201 hk. Det røde felt nås først ved 7.800 o/min. og det såkaldte VTEC-system slår til ved 5.400 o/min. VTEC står for Variable valve Timing and Electronic lift Control. Et system, der over 5.400 o/min. åbner ventilerne mere, så der kommer en øget lufttilgang, som optimerer forbrændingen og giver et naturligt energi-boost, som virkelig kan mærkes, og gør motoren til en ener. Som en lille detalje er der en lille rød lampe, der lyser i instrumentbrættet, når systemet træder i kraft. Lampen kunne undværes, for man kan sagtens både mærke og høre det, når det sker. En hidsigere motorlyd undslippes med en snerren, og bilen skyder raskere af sted. I Type R-modellen er der gjort meget ud af at forbedre VTEC-motoren i forhold til tidligere. VTEC-momentet kommer nu 400 o/min. tidligere end før, hvilket gør det muligt, at man nemmere kan blive i VTEC-tilstand, når man skifter gear.

På Estoril-banen ved Lissabon får man en rigtig fin oplevelse af Type R og de muligheder den byder på.

Lyden er hidsig og snerrende. Man savner lidt mere buldren.

Type R er mere kompromisløs end direkte konkurrenter som Golf GTI og Seat Leon TFSI.

I forhold til den almindelige version har man fjernet glasstykket mellem forlygterne og sat et sportsgitter ind bag det røde logo.

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien

Melvin
Film og TV

Dansk komiker vil hylde sine venner på TV

rejsende i lufthavn
Advertorial

Annonce

3 gode grunde til at have en erhvervsrejseforsikring

ulv skudt
Nyheder

Nye ulveregler på vej: Det bliver lettere at skyde ulve

læge
Advertorial

Annonce

Få overblik over osteopati behandling hos specialister i hele landet

Alice detektor CERN
Nyheder

Forskere skaber et mini-Big Bang: Tættere på universets begyndelse

baby med iltmaske
Nyheder

Markant fald: Over 800 færre spædbørn indlagt med RS-virus

Barn
Nyheder

Er dit barn bekymret for krig og kriser? Her er syv råd til samtalen

Penge
Nyheder

Droppede jobbet efter 30 år: Så tikkede 1,1 millioner ind

Lyngborg
Nyheder

Flyttekasser og sække strømmede ind: Nu sendes hjælpen til Ghana

Vinderen af flisen 2026
Kendte

Frederik Cilius hædres med særlig pris

retten i glostrup
Krimi

Udlejer onanerede i lejers seng - nu er han dømt

Gnags
Underholdning

Alle vil se Gnags: Billetterne rives væk

politi dansk
Krimi

Stak mand syv gange med kniv: Får seks års fængsel

Bandholm Hotel
Nyheder

Nye påstande om Faderhuset: Nu reagerer politiet

dansk politi
Krimi

Genkender du dem? Politiet beder om hjælp efter indbrud

retten i Roskilde
Krimi

Ansat tog halsgreb på mindreårig - nu er han dømt

ældre
Nyheder

Patienter venter for længe på svar om demens

Lejligheder
Nyheder

Boligproblemer: Huslejen er højere end SUen

dansk politi
Krimi

Fulgte lastbiler med GPS: Nu udvises han for bestandig

cykler
Nyheder

Specialarbejdere langer ud efter københavnske el-delecykler

Ruth Evensen/Ruth Kristiansen
Nyheder

Medstifter af Faderhuset bryder tavsheden

Birgitte Alme og Lars Rytter
Debat

DEBAT: Reality-deltagere skal klædes ordentligt på

hæk
Advertorial

Annonce

Ligusterhække fra Dansk Hus & Have Service giver haven en klassisk og enkel afgrænsning

Restauranten
Mad og drikke

Ny restaurant sigter efter Michelin-stjerner

dansk politi
Krimi

Tre mænd anholdt: Politiet kæder dem til to knivoverfald

dansk politi
Krimi

Bilist snakkede i mobil - politiet kørte bag ham

Is
Nyheder

Her er danskernes sommer-favoritsnacks

tørre øjne
Sundhed

Tørre øjne efter skærmtid? Denne simple regel kan hjælpe

dansk politi
Krimi

17-årig jagtet med kniv på skole: Politiet søger vidner

Kongelige Norge - Harald go Haakon
Kongelige

Kong Harald er død - flaget går på halv stang i Oslo

retten i Roskilde
Krimi

Teenagere brændte udviklingshæmmet med cigaret og filmede det

Myrdet mand
Krimi

Politiet offentliggør nu billeder af dræbt mand - Genkender du ham?

AI
Nyheder

Analyse: AI har ikke taget folks arbejde - tværtimod

Odense kongrescenter
Nyheder

Landbruget samles i Odense: Næsten 3.000 har meldt sig

børnehavebarn
Nyheder

Ny undersøgelse: Mange børn venter på hjælp i daginstitutionen

retten i Kolding
Krimi

78-årig dømt for overgreb begået for 19 år siden