Simon Kjær og Wolfsburg gik fuldstændig ned, da nordtyskerne søndag spillede 2-2 mod FC Nürnberg i Bundesligaen.
Hjemmeholdet var på vej mod en sikker sejr, men efter pausen overtog gæsterne fra Nürnberg alt initiativet og fik med to scoringer sikret uafgjort.
Diego åbnede målscoringen efter to minutter, da han sendte bolden i mål på et direkte frispark. Efter en lille halv times spil øgede Ivica Olic til 2-0 for Wolfsburg, der var i total kontrol.
I forsvaret gjorde Simon Kjær det upåklageligt, selv om stærke Alexander Esswein en enkelt gang fik taget et veltimet løb bag om danskeren og skudt bolden forbi Wolfsburgs mål.
Straks fra anden halvlegs start blev Kjær og holdkammeraterne sat under et voldsomt tryk, og efter en time gik det galt.
Danskeren fik headet et indlæg ud ad farezonen, men holdkammeraten Slobodan Medojevic prikkede bolden hen til Nürnbergs Timmy Simons, der kunne tordne bolden i mål til 2-1.
Kort efter kunne Simon Kjær ikke hindre svenske Per Nilsson i et udligne til 2-2. Nilsson modtog et indlæg i Wolfsburgs målfelt, og med danskeren hængende på ryggen, fik Nürnberg-spilleren udlignet.
Både Wolfsburg og Nürnberg er placeret i den dårligste halvdel af Bundesligaen - dog med god afstand til nedrykningsstregen.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.