Administration 

Sidste skud fra det danske maskingevær Madsen

AppleMark

Det er en af de største danske eksport succeser nogensinde. Madsen – et maskingevær, der var forud for sin tid, og som blev solgt til over 30 lande – takker af. I år skal de sidste eksemplarer pensioneres i Brasilien.

I løbet af 2008 trækker en legende sig tilbage fra rampelyset. Ikke flere skudkampe, ikke flere dueller med narkogangstere, Ikke flere skud, der knalder ud over den vilde nat i Brasiliens favelas.

En æra er slut, når det brasillianske politi skifter sine Madsen -maskingeværer ud med en mere moderne model.

Det er slut for den største danske succes nogensinde på det internationale våbenmarked. Og når Madsen -maskingeværet endeligt lægger sine patroner på hylden for altid, har det været i brug i over et århundrede.

Patent: 1901

Historien starter, ligesom så meget andet i Danmark, i tiden efter nederlaget til Tyskerne i 1864.

Det danske forsvar skal moderniseres. Våbenteknologien revolutioneres i den periode, og arbejdet med den første model står på fra 1888 til 1903.

»Det tager femten år, fordi det er en enorm udvikling, der skal til. Under krigen i 1864 benytter man stadig geværer, som man lader foran, så det er et meget stort skridt at gå til et moderne gevær, som udnytter rekylen,« fortæller Anders Henriksen, redaktør for Våbenhistorisk Tidsskrift.

Tanken bag Madsen -maskingeværet er, at udnytte den energi, der findes i skuddet (rekylen), til automatisk at smide patronen ud, og hive den næste patron op i geværet.

»Det er en tanke der var foran sin tid. Andre lette maskingeværer af den type kom først i slutningen af Første Verdenskrig,« siger Anders Henriksen.

I Danmark kunne løjtnant Theodor Schouboe tage patent på sit moderne maskingevær allerede i 1901. En anden officer: Vilhelm Madsen opretter en fabrik til at fremstille dem. Da han bliver krigsminister sørger han også for at den danske hær bliver udstyret med det topmoderne våben. Og får dermed våbnet opkaldt efter sig.

Krigen, der ændrer alt

I 1905 går Rusland og Japan i krig med hinanden. Russerne har 1250 nyindkøbte danske maskingeværer med sig, men taber alligevel stort. Madsen-maskingeværet får dog bevist sit værd, og så kommer Første Verdenskrig – krigen kommer til at ændre alt, forklarer Ole Frantzen, der er museumsdirektør for Tøjhusmuseet.

»Da krigen udvikler sig, kan man konstatere, at maskingeværer er slagmarkens hersker. Man kan meje tusinder ned på et par minutter fra sin skyttegrav, og det ændrer fuldstændigt krigsførelsen,« siger Ole Frantzen.

Fra Danmark tjener Riffelsyndikatet gode penge på at udstyre begge sider i krigen med Madsen -maskingeværet. Russerne kan ikke få nok af det danske gevær, men også Østrig-Ungarn tager det i brug.

Sælges til hele verdenen

Eksporteventyret tager dog for alvor fat efter verdenskrigen. Det danske gevær er dyrt, men godt. 34 lande over hele verdnen tager det i brug.

» Madsen viser sig at have alt det, et godt maskingevær skal have. Det er træfsikkert og pålideligt. Og frem for alt: Det bliver hele tiden udviklet og fornyet«, siger Ole Frantzen.

Som konsekvens bliver Madsen -maskingeværet brugt som antiluftskyts og bliver monteret på alt fra motorcykler til fly og skibe.

I fjendens tjeneste

I 1930 overtager A.P Møller en større aktiepost i Riffelsyndikatet, som fabrikken bag Madsen kaldes i folkemunde. Da Tyskland besætter Danmark i 1940, bliver Riffelsyndikatet overordentligt vigtigt.

»Tyskerne brugte alt hvad de kunne lægge deres klamme hånd på. De havde enorme hære at opstille og allierede som også skulle have våben, så Tyskerne tager alt hvad de kan bruge«.

De danske maskingeværer er vigtige for tyskerne. En tidlig sabotageaktion, får en forfærdet A.P. Møller til at ringe til Politikens korrespondent i Stockholm, for at bede ham »give London besked på at bringe sabotagen til ophør«.

Det kunne London dog ikke drømme om. I 1944 sprænger modstandsgruppen BOPA RIffelsyndikatet i luften med 400 kilo sprængstof. Den største sabotageaktion i Danmark, bringer våbeneksporten til ophør.

Mod solnedgangen

Madsen -maskingeværet skiftes først ud af den danske hær i 1962, og det er således et af de våben, som har tjent længst tid i den danske hær.

Men eventyret fortsatte i udlandet. Et godt og pålideligt maskingevær kan være sin værd vægt i guld, og Portugal og lande i Sydamerika var de sidste til at bruge dem. Den brasillianske hær donerede sine til det brasilianske politi, og det er disse maskingeværer, der skal skiftes ud i år.

Det er dog næppe helt slut med Madsen -maskingeværet. Det er populært blandt narkogangstere i Brasilien, og i 2006 kunne en brasiliansk avis fortælle, at det var også var blevet fundet blandt Argentiske narko-gangstere.

Så det er nok ikke det sidste vi har set til Madsen. Eller som der står at læse i en gammel dansk militær-manual:

»Dette våben skal være i virksomhed, så længe der findes en mand og en patron i gruppen.«

faktaboks Compagnie Madsen A/S stiftes i 1900.

Navnet ændres senere til navnet Dansk Rekyl Riffel Syndikat A/S.

I 1936 ændres navnet til Dansk Industri Syndikat.

Firmaet findes endnu, men hedder idag DISA, og fremstiller støberiudstyr.

DISA blev overtaget af den private kapitalfond Procuritas i 2005.

Nyhedsavisen ringede til DISA, men de ønskede ikke at medvirke.

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset

katte
Dyreliv

Hoster din kat? Det kan være mere end en hårbolle

politi dansk
Nyheder

Advarsel fra politiet: Sommer-tyvene har travlt

badestrand
Nyheder

SSI advarer: Disse personer bør passe på i varmt badevand

brandbil
Krimi

Ældre mand sigtet: Satte ild til eget hjem

regn
Nyheder

Vand i boligen efter regnen? Det skal du gøre nu

Ulv
Nyheder

Tid til status: Så mange millioner koster ulven 

politi dansk
Krimi

Politiet besøgte Læsø: 19 sigtelser for sprit, narko og mobil

klima vinder
Iværksætteri

Tre grønne idéer kæmper om 325.000 kroner

Mejser
Nyheder

Træt af larverne? Disse fugle kan hjælpe i haven

Søvn
Sundhed

Forskere til unge: Sluk Netflix og gå i seng

sommer og sol og vand
Iværksætteri

AI sparer tid, men iværksættere får stadig ikke mere ferie

Broens betalingsanlæg
Nyheder

Musikken satte ekstra fart på Storebæltstrafikken

Stephania Potalivo
Kendte

Stephania siger farvel: Tak for alle jeres søde beskeder

Peter Hummelgaard
Biler

Hummelgaard: Vigtig opgave at få tilpasset bilafgifterne

Lars Løkke
Nyheder

Danmark støtter Palæstina og Libanon med millioner

Christopher
Kendte

Kendis-par køber gård med vennerne

Kampagne
Nyheder

Morgenthaler vil have danskerne til at grine af klimakrisen

Kupon lotto
Nyheder

Har du tjekket din kupon? To nye millionærer i weekenden

dansk politi
Krimi

Smidt ud fra beach party - to gange

Odense rådhus
Nyheder

Ny hjælp til borgere: Udlændingestyrelsen rykker ind hos Borgerservice

Læsernes Brevkasse grafik
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvornår udløser en voldtægt en højere straf

retten i Horsens
Krimi

Ledende bandemedlem får fængsel i kokain-sag

Sikringen
Nyheder

Bag murene på Sikringen: Her behandles nogle af landets farligste patienter

Underdirektør i TEKNIQ, Maria Schougaard Berntsen
Nyheder

Store forskelle: Dit postnummer kan afgøre chancen for et fritidsjob

badegæster kbh
Nyheder

Tjek badevandet før du hopper i

nets hovedkvarter
Nyheder

Mangler hos Nets gjorde betalingsnedbrud værre

Lejligheder på vesterbro
Nyheder

Flere boliger til salg - men priserne stiger alligevel

folk ser film i Odense
Underholdning

Odense inviterer til gratis film under stjernerne

rettelse
Nyheder

Rettelse: Fejl i citathistorie

Glad puddel
Dyreliv

Malia fik en chance til: 600 dyr har fået nye hjem

Grill i haven
Livsstil

Sommer er lig med grilltid: Vælg den rette grill

Dæk monteres
Nyheder

Helårsdæk dumper på stribe: Sikkerheden halter

Trine Fisker
Livsstil

Hun havde sit drømmejob og valgte det fra

smartphone
Livsstil

Facebook og ChatGPT mangler: Disse apps elsker danskerne mest

Vejkirker
Nyheder

Gratis sommeroplevelse: 431 kirker åbner dørene over hele landet

Bi
Rejser

Denne feriesouvenir kan give dig en bøde på 10.000 kroner

politi dansk
Krimi

Falske bankbude anholdt: Kvik borger tippede politiet

Bog
Advertorial

Annonce

Her er sommerens bedste mordgåder

Retten i Esbjerg
Krimi

Dom for groft hjemmerøveri: Mere end fem års fængsel

Sikringen
Krimi

Farlig drabsmand dømt: Anbringes på Sikringen på ubestemt tid

Pige på strand
Livsstil

Mange danskere føler sig utilpasse i badetøj

Ulv fra Oksbøl
Nyheder

Stadig en gåde: Har nogen fodret de danske ulve med kødaffald?

Flåt
Nyheder

SSI: Lille risiko for at blive bidt af TBE-flåt

kort
Nyheder

Køge får besøg af Forsvaret

Kulturværftet
Underholdning

Kulturværftet boomer: Over en halv million gæster på ét år

Lars Rytter Sørensen
Debat

DEBAT: Fodbolden drukner i penge

grønland
Nyheder

Har du rejst i Grønland i år så se her

Tag skiftes
Nyheder

Her er landets dyreste håndværker-opgave

Vikinger
Underholdning

Kom helt tæt på vikingerne og deres historie

Grænsen til Danmark
Krimi

Smuglere stoppet i bil fyldt med piller og hash

have
Rejser

Gør din have ferieklar på en halv time

politi dansk
Krimi

To anholdt: Knivstikkeri mod ung mand