Norges største sexforbryder, 'Lommemanden' er blev dømt. Han skal ni år bag tremmer og betale en millionerstatning til ofrene for sine seksuelle overgreb.
Den 58-årige millionær Erik Andersen nåede at forulempe 66 børn i perioden 1999-2006. Dem skylder han nu erstatninger på 2,4 millioner danske kroner - skriver den norske avis Verdens Gang. Derudover kan han tidligst prøveløslades om seks år.
Den norske millionær lokkede børnene med slik, hvis de selv fiskede det op af hans lomme. Men lommen var bundløs - og det var han også inden under. I et tilfælde er det lykkedes anklageren at få ham dømt skyldig for voldtægt.
Han blev derfor hurtigt døbt 'Lommemanden' i pressen.
Lommemanden slog gerne til alle andre steder, end hvor han boede, og i flere år jagtede politiet den sexgale millionær på legepladser rundt omkring i Norge.
Erik Andersen blev i dag også dømt for at have voldtaget en 7-årig dreng i Hordaland, mens han blev frikendt for voldtægt af en 11-årig dreng i Oppland. 'Lommemanden' har gennem hele retssagen nægtet voldtægt og truet med at anmelde den 7-årige dreng for falsk vidneforklaring.
Norsk politi mistænker dog Erik Andersen for at stå bag seksuelle overgreb mod flere hundrede smådrenge de sidste 40 år.