Kollegaer og venner til den nu tidligere radiovært Anders Bonde er mærkede af, at den før så populære vært nu har været nødt til at sige sit job op på grund af sidste uges omstridte sex-skandale.
"Folk er berørte. Både over det de læser i avisen, men også at en vært lige pludselig holder op fra en dag til en anden," siger redaktionschef Lars Rønnov Torp fra DR Perspektiv til Newspaq.
Han siger, at medarbejderne i DR er chokeret over udviklingen af sagen, hvor radioværten sidste uge blev overfaldet ude foran et hotel på Vesterbro, hvorefter han blev banket og til sidst endte i havnen, hvor politiet fandt den forslåede vært. Alt sammen fordi han havde sex-chattet med en 15-årig pige, mens han udgav sig for at være caster for et modelbureau. Uheldigvis for ham var pigens far Bandidos-rocker.
"Han indrømmede, at flere af tingene som stod i avisen er rigtige, blandt andet at han havde chattet med en pige, som han skulle mødes med," siger Lars Rønnow Torp.
DR Perspektiv leder nu efter en ny vært, som skal starte 1. januar og som kan indgå i trekløveret med Mascha Vang og Anders Stjernholm.
Lars Rønnow Torp oplyser, at de ikke har nogen i kikkerten, men at de gennem værterne og medarbejderne vil se om der er nogle skjulte gode talenter derude.
"Det skal være en person, der kan svinge godt med Anders Stjernholm og Mascha Vang, men som også kan supplere på sin egen personlige måde.