»Michael Laudrup har mange tilbud, og Sevilla ser ud til at være den bedste mulighed,« sagde Michael Laudrups agent Bayram Tutumlu i spanske medier i går.
Men Getafe-træneren, der efter alt at dømme er gået på klubjagt, har ikke noget tilbud liggende fra Christian Poulsens klub, siger Tutumlu nu til Nyhedsavisen.
»Jeg blev spurgt, om jeg kunne lide klubben og holdet, og jeg svarede ja . Mere er der ikke i det. Jeg har ikke talt med Sevilla, selv om jeg ved, at Monchi (klubbens sportschef, red.) kan lide Michael,« siger han.
Michael Laudrup har på falderebet reddet Getafe fri af den spanske nedrykningskamp og har haft stor succes i Uefa Cuppen og den spanske pokalturnering.
10 dage til afklaring
Men på grund af de svingende resultater og det lave bundniveau, er Sevilla ikke interesseret i at hente danskeren til Sevilla, mener Javier Mérida fra lokalavisen Diario de Sevilla. For klubben har allerede en ganske populær træner i form af den tidligere reserveholdstræner Manuel Jiménez Jiménez, som tog over da Juando Ramos rejste til Tottenham.
»De beholder Jiménez Jiménez, med mindre klubben pludselig får mulighed for at hente en træner, der er markant bedre. Det kunne være Quique Flores (tidligere Valencia-træner, red.) eller Marcelino (Racing Santander-træner, red.), men næppe Laudrup,« siger han og begrunder:
»Det vil være et radikalt skift i stil, og det tror jeg ikke klubben vil. Sevilla bygger spillet langsomt og sikkert op, mens Michael Laudrups Getafe-hold har vist sig at være svingende og meget sårbart på grund af den offensive spillestil,« siger Javier Mérida.
Men selv om Sevilla skulle gå uden om Michael Laudrup bliver danskeren under ingen omstændigheder tvunget på sabbat. Hans fremtid afgøres inden for ti dages tid, siger Bayram Tutumlu.