En bil kørte mandag ind i en NATO-konvoj i i udkanten af byen Kandahar i Afghanistan. Bilen var fyldt med sprængstof, og to NATO-soldater blev dræbt, da den eksploderede.
NATO har ikke offentliggjort nationaliteten på de to dræbte soldater, men de fleste soldater i området er canadiske, skriver Reuters.
Det seneste år har Taleban-militser optrappet volden i det sydlige Afghanistan. Kamphandlinger har siden januar kostet 3.800 krigere, soldater og civile livet.
Danmark har 390 soldater i Afghanistan. De fleste er udstationeret i Helmand-provinsen.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.