En selvmordsbomber dræbte mandag sig selv og tre andre, da han sprængte en bombe i et bageri i den israelske ferieby Eilat, oplyser det israelske politi ifølge avisen Haaretz. En fjerde person blev såret, men ikke alvorligt.
Det er den første selvmordsbombe i Israel siden april, og en række islamistiske grupper har taget ansvar for angrebet.
Både Islamisk Jihad og al-Aqsamartyrernes Brigade, der har forbindelse til den palæstinensiske Fatah-bevægelse, tog ansvaret. Islamisk Jihad sagde, at selvmordsbomberen kom fra Vestbredden.
Mange israelske og internationale turister besøger Eilat, der blandt andet er populær på grund af de gode dykkemuligheder. Byens borgmester sagde dog mandag til Israels Radio, at ofrene sandsynligvis ikke var turister.