Den sikkerhedsgaranti, som Tyskland vil give Ukraine, når krigen engang er slut, vil ikke være den samme, som hvis det krigsplagede land var medlem af Nato.
Det siger den tyske kansler, Olaf Scholz, i sit årlige sommerinterview med den tyske tv-station ARD. Det skriver Reuters.
Kansleren diskuterer i øjeblikket spørgsmålet med Tysklands allierede, siger han.
- Vi diskuterer spørgsmålet om de sikkerhedsgarantier, vi kan give, med nære venner. Det er en løbende proces. Det er klart, at det ikke vil være det samme, som hvis nogen var medlem af Nato, siger Scholz.
- Det er helt klart, at det er en sag, som er ved at blive omhyggeligt forberedt på det diplomatiske område til den dag, vi håber snart at se, når krigen er forbi.
Scholz, der tiltrådte i december, er blevet kritiseret for ikke at udvise lederskab under Ukraine-krisen.
Blandt andet mener kritikere, at han ikke har udvist nok empati for de borgere, som kæmper med den stigende inflation, som krigen forårsager.
I interviewet siger den socialdemokratiske kansler, at han ikke vil være en af de "politikere, der hver uge giver et løfte, men så ikke holder 90 procent af dem".
I det årlige sommerinterview kommer kansleren ind på flere politiske emner.
Blandt andet taler Scholz om den tyske coronahåndtering i det kommende efterår og vinter.
Forventningen er, at antallet af coronatilfælde vil stige frem mod de kolde måneder. Lige nu kæmper Tyskland med stigende smitte.
Det skyldes hovedsageligt den smitsomme variant BA. 5, som er en undervariant af omikronvarianten.
Alligevel er Olaf Scholz optimist og vurdere, at det ikke vil være nødvendigt med strenge coronarestriktioner.
- Der burde ikke være flere skolelukninger, og jeg tror ikke, vi får brug for den form for lockdown, som vi har haft i de sidste år, siger Scholz i interviewet.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.