Danmarks største kvinde- og krisecenter, Dannerhuset i København, har inspireret en gruppe mellemøstlige medsøstre til at starte et Dannerhus på arabisk .
I den forløbne uge har to repræsentanter fra den nystartede, saudiarabiske kvindeorganisation National Family Safety Group været på besøg i Dannerhuset, hvor de har talt med både feminister og politikere om ligestilling og vilkårene for voldsramte kvinder. Nu vil de bringe erfaringerne med til hjemlandet og starte et krisecenter efter dansk forbillede i hovedstaden Riyadh.
Små skridt
Direktør i Dannerhuset, Vibe Klarup Voetmann, mener, at kvinderne har handlet klogt.
»En af prinsesserne i det saudiarabiske styre er protektor for organisationen, så på den måde samarbejder de med regeringen. Det er en rigtig god strategi for dem,« fortæller hun.
Vibe Klarup Voetmann erkender, at der er meget langt til reel ligestilling i Saudi-Arabien, men hun mener, at det afgørende er, at man tager små skridt.
»Det er et ideal for kvinderne at udvikle en model som i Danmark, hvor man både samarbejder med myndighederne og er kritiske over for dem,« forklarer hun.
Ikke umuligt
Kvinder i Saudi-Arabien bliver normalt anset som andenrangsborgere. Som det eneste land i verden er kvinder fuldstændigt og permanent udelukket fra politik og demokrati. De må ikke køre bil, de er underlagt et strengt påklædningskodeks, og de skal spørge deres mænd om lov til at rejse ud af landet.
Men ifølge mellemøstekspert Birgitte Rahbek er det ikke urealistisk at stable et krisecenter for voldsramte kvinder på benene – selv i Saudi-Arabien.
»Det betragtes som skamfuldt, at man ikke kan løse konflikterne inden for hjemmet – som at hænge sit snavsede vasketøj ud. Men regeringen ønsker, at der skal være harmoni i samfundet og i ægteskabet, så man kan sagtens forestille sig, at de vil være med til at oprette kvindecentre. Så længe der ikke bliver rykket ved kongens magt,« siger Birgitte Rahbek.
Den saudiarabiske kvindeorganisation National Family Safety Group har besøgt Dannerhuset i København.
Nu vil organisationen lave et lignende krisecenter for voldsramte kvinder i Riyadh.
Dannerhuset blev opført i slutningen af 1800-tallet og driver blandt andet Danmark største og ældste krisecenter.
Saudiarabiske kvinder har ikke stemmeret, de må ikke køre bil og de skal gå klædt efter bestemte forskrifter.