Partilederne for Danmarks to store borgerlige partier - Anders Fogh Rasmussen (V) og Bendt Bendtsen (K) - mødtes i weekenden for at forhandle skattelettelser. Bendtsen er vred over Foghs udspil til skattelettelser, mens Fogh er frustreret over regeringspartnerens obsternasighed.
Foghs frustration er selvskabt. Bendtsens vrede er helt berettiget.
Da Venstre kom til magten i 2001, var vi mange, der glædede os til at få topskatten ned. Intet skete. Nu har vi ventet i seks år, og da Fogh så endelig bebuder skattelettelser, vil han give dem til de lavestlønnede.
Al respekt for målet om, at danskere på overførselsindkomst skal kunne mærke tegnebogen blive tykkere, når de får et job, men hvis man ser lidt længere frem i tiden end blot til næste valg, er en sænkelse af topskatten helt nødvendig. De unge og højtuddannede ser hele verden som deres arbejdsmarked, og hvis vi skal tiltrække folk udefra og holde på vores egne, er vi nødt til at tilbyde dem et rimeligt skattetryk.
Venstre-politikerne er enige - det er alene hensynet til Dansk Folkeparti, der får dem til at sige noget andet. Kommer der et nyt, borgerligt flertal efter valget - uafhængigt af DF - vil vi derfor se Venstre vende på en tallerken.
Magten er åbenbart vigtigere for Venstre end landets fremtid.