Det er ikke nogen aprilsnar, men 1. april vil den ny lov om registreringsafgifter betyde, at eksporten af de helt billige biler stopper.
Det smitter af på efterspørgslen på de gamle brugte biler, for efter denne dato får forhandlere, der køber ældre biler, ikke længere refunderet en lige så stor del af eksportprisen som tidligere. Ældre biler under 20.000 kroner kan derfor blive stort set værdiløse, når de nye regler træder i kraft.
Intet værd
Det forudser chefanalytiker Niels Grøftehauge fra bilpriser.dk. Når lovforslaget om ændring i registreringsafgiften efter al sandsynlighed bliver vedtaget om kort tid, mister eksportørerne en stor bid af den godtgørelse, som Skat i dag udbetaler ved reeksport, og som opretholder en kunstig efterspørgsel og kunstigt høje priser på de ældre biler.
Det betyder, at en bileksportør i dag kan sende en bil på hvide plader til 20.000 kroner ud af landet og få refunderet cirka 9.000 kroner.
Når lovændringen træder i kraft, får han kun refunderet knap 3.000 kroner. Det beløb skal dække transporten af bilen til et andet land og avance, der ender på omkring 1.000 kroner per bil. Den lave indtjening i forhold til i dag kan betyde, at bilforhandlerne ikke længere vil betale mange penge for disse biler.
Sælg snart
Resultatet bliver, at bunden går ud af markedet for biler på 20.000 kroner og derunder, fordi der opstår usikkerhed i branchen, og bileksportørerne flytter deres fokus til dyrere biler.
»Vil bilejerne redde pengene til udbetalingen til en ny bil, skal de handle i god tid inden 1. april, så forhandlerne kan nå at komme af med bilerne til eksportørerne«, siger Niels Grøftehauge.
Hos Bilds Biler, der sælger cirka 3.000 biler om året til 10 lande, især i Østeuropa, er direktør Søren Bild enig. De dårligere godtgørelser for billige biler fra 1. april vil få eksportørerne til helt at holde op med at opkøbe de billigste biler.
»Det eneste, der holder prisen oppe i dag, er afgiftsrefusionen. En VW Polo 1,6 fra 1996 koster næsten det samme som for to år siden. Og afgifterne på nye biler er faldet i mellemtiden. Det holder ikke«, siger Søren Bild, der allerede har skiftet fokus til biler i 50.000-kroners-klassen.
»Det er helt almindelige personvogne. Så almindelige som muligt. Dem er der efterspørgsel efter i Østeuropa lige nu,« siger direktør Søren Bild, der tidligere handlede meget med de helt billige biler. Det er han holdt op med, dels på grund af svigtende efterspørgsel, men også på grund af for meget bøvl med de helt billige biler samt flere og flere begrænsninger i de lande, der tidligere importerede mange af dem.