Administration 

Sæbe, salt og sundhedsviden redder liv i rohingya-lejr

- De sidste uger har været de hårdeste i mit liv. Jeg har mistet alt! sukker Zohrab. - her med datteren Amira. Foto: MTI.

Flygtningekrisen blandt rohingyaerne i Bangladesh forværres dag for dag. Bag hver teltdør gemmer sig historier om overgreb, udmattende flugt og risiko for dødelig smitte. Mission Øst samarbejder med sundhedsteams, der forebygger epidemier med hjælp og viden til at opretholde en god hygiejne.

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.
Zohrab knuger sin seks måneder gamle datter Amira ind til sig, mens hun vader i lavt vand ganske tæt på kysten ved Bangladesh. Hun er udmattet og bange, men hun håber, at hun snart vil være i sikkerhed for volden.

Så sin mand blive skudt

Kun et par dage tidligere er den unge mor vidne til, at soldater skyder hendes mand og brænder familiens hus ned. Hun undslipper med nød og næppe med sin datter og gemmer sig i junglen ved landsbyen i Rakhine-staten i Myanmar. Derefter begiver hun sig ud på den anstrengende rejse til Bangladesh sammen med hendes lille datter.

- De sidste uger har været de hårdeste i mit liv. Jeg har mistet alt! sukker Zohrab. Hun har søgt tilflugt med datteren Amira i flygtningelejren i Cox's Bazar i Bangladesh.

Datteren sidder på hendes skød og græder. I dagevis har hun lidt af udslæt og diarré.

- Vi bor i et telt med 23 mennesker, og vi sover alle sammen på gulvet. Jeg er helt afkræftet. Det er derfor, man så nemt bliver syg her, forklarer Zohrab.

Lejren er en tikkende bombe

På den mudrede mark rundt om Zohrabs hus ligger teltene så langt øjet rækker. Langt de fleste familier har kun et enkelt rum og sover på gulvet.

Den igangværende regntid har kun gjort forholdene værre. De mange flygtninge er nødt til at vade gennem knædybt mudder, og børnene leger i beskidte vandhuller. Mangel på latriner og rent drikkevand gør lejren til en tikkende bombe af smitsomme sygdomme som kolera. Risikoen er særlig stor, når mennesker bor så tæt på hinanden.

Det fortæller Stefanie Glinski fra Medical Teams International (MTI), som Mission Øst samarbejder med for at forebygge kolera i den overfyldte flygtningelejr. MTI har netop etableret en klinik til behandling af diarré, hvor mødre som Zohrab kan få den nødvendige hjælp til at behandle deres syge og dehydrerede børn.

Flygtninge hjælper til

MTI har desuden rekrutteret frivillige blandt de ankomne flygtninge til at gå fra telt til telt og undervise i hygiejne og uddele sæbe, samt salt og zink til dem, der har diarré. Det sker for at forebygge dehydrering, som er den største risiko ved diarré.

På trods af de rædsler, Zohrab har været igennem, tænker hun i lejrens usikre omgivelser stadig tilbage på det liv, hun har forladt.

- En del af mig ønsker, at jeg kunne tage tilbage til min landsby, men jeg ved, at det aldrig vil ske. Vi blev ikke behandlet som rigtige borgere der. Vi var ikke velkomne. Jeg plejede at gå ned til floden for at fiske, men soldater ville komme og tage fiskene fra mig, husker hun.

Der bor over 815.000 rohingya-flygtninge i lejren i Cox's Bazar på et område på 10 kvadratkilometer. FN beskriver rohingyaernes situation som den hurtigst voksende flygtningekrise i verden.

Håb i håbløsheden

- Man kan let føle en håbløshed, når man kigger ud over de endeløse rækker af midlertidige telte, fortæller Kendrah Jespersen fra Mission Øst, der har været udsendt til Cox's Bazar i Bangladesh for hjælpe med at koordinere nødhjælpen til de hundredtusindvis af rohingyaer, der er flygtet fra deres hjemegn i Myanmar.

- Men så er det opløftende at se, hvad vi kan opnå sammen med Medical Teams International og de frivillige fra flygtningenes egne rækker. Jeg har været med en gruppe frivillige sundhedsarbejdere rundt fra telt til telt, hvor de videregav vigtig information om hygiejne og uddelte hygiejneartikler til at forebygge og behandle diarré. Det var inspirerende at se dem arbejde. De brænder for det, de gør, og det var tydeligt, at de familier, de talte med, forstod budskaberne. Vi redder liv ved at videregive denne viden og uddele hygiejneartikler, siger Kendrah Jespersen.

Effektivt samarbejde

Mission Øst yder akut nødhjælp og langsigtet udviklingshjælp til alle nødlidende uanset deres etniske eller religiøse baggrund eller politiske ståsted. Hjælpeorganisationen arbejder blandt andet i Afghanistan, Armenien, Irak, Nepal, Nordkorea, Syrien, Tadsjikistan og Myanmar.

Indsatsen i Bangladesh sker i tæt samarbejde med seks hjælpeorganisationer i netværket Integral Alliance, herunder Medical Teams International (MTI). Netværket har 23 medlemsorganisationer med kontorer i 14 lande. Tilsammen samarbejder de med over 700 lokale partnere i 90 lande verden over. I alvorlige katastrofesituationer som den i Bangladesh går Integral-medlemmer sammen for at kunne yde mere effektiv hjælp til mennesker i nød.
Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen