Det er Københavns Vestegns Politi, der fortæller om anholdelsen af de seks tricktyve.
De seks mænd blev anholdt tirsdag i henholdsvis Vallensbæk og København.
I det første tilfælde blev fire personer fra Rumænien anholdt af Københavns Vestegns Politi kl. 14.15 i Vallensbæk.
En kvik borger kontaktede politiet og fortalte, at de fire personer i forening formentlig var i færd med at aflure en ældre kvindes pinkode.
Politiet kørte hurtigt til stedet og anholdt dem. De fire rumæneder er i dag blevet fremstillet i grundlovsforhør og varetægtsfængslet i fire uger.
Politiet mistænker gruppen for at stå bag yderligere forhold.
Senere på tirsdagen blev yderligere to personer fra Rumænien anholdt i Københavns Lufthavn.
De har været efterlyst og mistænkt for flere tilfælde af tricktyveri-forhold i Danmark.
De bliver i dag også fremstillet i grundlovsforhør med henblik på varetægtsfængsling.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.