* Lørdag den 29. juni: Lyntogene fra Jylland stopper ekstraordinært i Roskilde mellem klokken 10.20 og 20.20. Der indsættes to ekstra tog fra Aarhus til Roskilde med afgang klokken 8.35 og 11.35.
* Lørdag den 29. juni til søndag den 7. juli: Der kører tog hver halve time mellem Roskilde station og festivalpladsen. Billetterne koster 20 kroner og skal købes ved toget.
* Søndag den 7. juli: Der kører tog i pendulfart fra festivalpladsen
til København med stop i Roskilde og Høje Taastrup. Natten efter søndag kører der tre tog direkte fra festivalpladsen til Aarhus. Det ene tog fortsætter mod Frederikshavn. Der kan reserveres pladser i de tre tog.
* Mandag den 8. juli: Der kører tog fra festivalpladsen til København H med stop i Roskilde og Høje Taastrup. Lyntogene mod Jylland stopper ekstraordinært i Roskilde mellem klokken 6.00 og 12.00.
Kilde: DSB
/ritzau/