Administration 

Sådan går Krifa-folk til kamp mod folkekirken

Der er stærke forbindelser mellem Krifas ledelse og højre-religiøse kræfter som Kronjyllands Frimenighed, Pinsekirken, Indre Mission,  Århus Bykirke og Evangelisk Luthersk Netværk. Alle organisationer, som har erklæret modstand mod den danske folkekirke. Primært på grund af vielsen af homoseksuelle.   (Foto: SCANPIX arkiv)

Gennem flere menigheder og netværk er en stor gruppe Krifa-ansatte i kamp mod folkekirken. Avisen.dk har lavet en kortlægning.

Top-folk i den gule Kristelig Fagbevægelse - Krifa  bekæmper aktivt den danske folkekirke. Det sker, fordi den danske statskirke tillader homoseksuelle par at blive viet i folkekirken.

Homoseksuelles ret til kirkelig velsignelse har fået stribevis af Krifa-topfolk til aktivt at deltage i en protest mod udviklingen i folkekirken.

Avisen.dk har kortlagt, hvordan Krifa-topfolkenes kamp mod folkekirken er organiseret.

Frontorganisationerne

Frontorganisationerne i Krifa-topfolkenes kamp mod folkekirken er Kronjyllands Frimenighed, Århus Bykirke, det landsdækkende netværk Evangelisk Luthersk Netværk (ELN) og Indre Mission.

Krifa-folkene og deres familier har samlet sig i især to menigheder i det østjyske, der er i markant opposition til folkekirken. Nemlig Kronjyllands Frimenighed i Randers og Århus Bykirke.

Frimenigheden i Randers, hvor Krifas hovedsæde lå indtil for halvandet år siden, er inspireret af amerikanske, evangeliske vækkelseskirker.

Frimenigheden tror på mirakler som helbredelse ved håndspålæggelse, syn og såkaldt tungetale. Frimenighedspræsten Peter Kofoed Herbst betegner syn, tungetale, forudsigelser og profeti som 'gaver fra gud'.

Menigheden har sit ståsted i Indre Mission og Luthersk Missionsforening. Den repræsenterer 'lutherske valg- og frimenigheder' i paraplyorganisationen Evangelisk Alliance, hvor også Pinsekirkerne, Baptistkirken og Apostolsk Kirke er medlemmer.

Sammenstød med biskoppen

For år tilbage satte biskop Kjeld Holm fra Århus Stift, offentligt navne på de fem-seks præster i stiftet, der var imod kvindelige præster. Deriblandt præsten ved Kronjyllands Valgmenighed Peter Kofoed Herbst.

"Det blev præsten i valgmenigheden meget vred over. Men jeg synes jo, at man skal stå ved sine synspunkter - og ikke fremføre dem i dølgsmål. Det synes jeg er meget, meget lidt klædeligt," siger biskop Kjeld Holm.

Peter Kofoed Herbst bekræfter, at der har været diskussioner hen ad vejen, men netop omkring kvindelige præster føler han sig i den grad misforstået:

"Jeg er mere optaget af, hvad præsten siger - end af hvilket køn præsten har".

Formelt har Randers-menigheden aldrig taget stilling til kvindelige præster. Avisen.dk's research viser dog, at kvindelige præster aldrig har prædiket i den kronjyske menighed.

Brød med folkekirken i maj

Kronjyllands Valgmenighed, der består af cirka 265 personer, heraf omkring 150 voksne, brød - efter flere års tilløb - endeligt og formelt med folkekirken 26. maj i år. Det skete med direkte henvisning til og i protest mod homovielserne i folkekirken.

"Menighedens brud med folkekirken kommer bestemt ikke bag på mig", siger biskop Kjeld Holm.

Nu hedder menigheden så Kronjyllands Frimenighed og har tætte relationer til Krifa. Fem af seks bestyrelsesmedlemmer udgør således en del af Krifa-toppen eller har nær tilknytning til den.

Kilder med kendskab til frimenigheden vurderer, at mindst 30-35 medlemmer af menighedens omkring 150 voksne er eller kan sættes i nær forbindelse med ledelsen i Krifa.

Koncernchef er forbillede

Formanden for bestyrelsen i Kronjyllands Frimenighed er Rolf Weber. Han sidder i et nøglejob som politisk konsulent og international sekretær. Han er en af Krifa-formanden Søren Fibiger Olesens og Krifa-koncernchef Jesper Wengels nærmeste rådgivere.

Bestyrelsens sekretær er Gitte Wengel er gift med Krifa-koncernchef Jesper Wengel. Hun arbejder som jurist hos Kristelig Arbejdsgiverforening, der har hovedsæde i Randers.

Kasseren i bestyrelsen hedder Charlotte Mumm Phil. Hun er juridisk sagsbehandler i Krifa - og er tæt knyttet til familien Wengel.

Krifa-koncernchef Jesper Wengel har været en aktiv del af menigheden næsten lige siden den blev grundlagt tilbage i 1996. I kraft af hans stilling nyder Wengel stor respekt i frimenigheden, hvor han nærmest betragtes som et ikon. De seneste måneder har Wengel dog af private årsager holdt lav profil i frimenigheden.

Markant opposition

I august deltog Jesper Wengel - som han har gjort mange gange - i en global lederkonference arrangeret af den konservative vækkelseskirke Willow Creek Community Church uden for Chicago - sammen med blandt andre Kronjyllands Frimenigheds præst Peter Kofoed Herbst.

Læs mere om Kronjyllands Frimenighed her

Frimenigheden arbejder nært sammen med Århus Bykirke, der blev grundlagt i 2009.

Den indre missionske menighed er i markant opposition til folkekirken netop på grund af homovielserne, men har endnu ikke brudt med folkekirken. Om det skal ske, diskuteres aktuelt internt i menigheden, der er en såkaldt valgmenighed - med egen præst, kirkebygning og økonomi.

Tætte forbindelser til Indre Mission

Århus Bykirke er endnu en kirke med tætte relationer til Krifa. Her kommer fortrinsvis unge og yngre op til 35 år. Blandet andet en del unge, som er sønner og døtre af ansatte og folkevalgte i Krifa. Eller unge og yngre, som arbejder i Krifa-hovedkvarteret i Århus Nord.

Det gælder for eksempel Jesper Wengels søn og svigerdatter samt Søren Fibiger Olesens datter, som er aktive kirkegængere i den højre-kirkelige valgmenighed.

Århus Bykirke, Kronjyllands Frimenighed og Kristelig Fagbevægelse støtter samme humanitære organisation, nemlig Viva, der lokalt samarbejder med kristne, missionerende hjælpeorganisationer og har hovedsæde i Århus. Krifa-topfolk dominerer i bestyrelsen.

Læs mere om Århus Bykirke her

Kamporganisation mod homovielser

Valgmenighedspræsten ved Århus Bykirke hedder Hans-Ole Bækgaard.

Han er formand for Indre Mission og samtidig fremtrædende medlem af repræsentantskabet for det landsdækkende anti-homo-vielses-netværk Evangelisk Luthersk Netværk (ELN).

Kamp-organisationen blev stiftet tilbage i 2006, da de første spæde tiltag til et vielsesritual for homoseksuelle blev taget fra officiel side.

ELN tæller både folkekirke-menigheder og frimenigheder, og i ledelsen og repræsentantskabet sidder personer fra den absolutte kristne højrefløj i og uden for folkekirken.

Så selv om Kronjyllands Frimenighed nu er udmeldt af folkekirken så fortsætter menigheden - og dermed Krifa-inderkredsen - deres kamp mod folkekirken via blandt andet ELN.

Har udnævnt skygge-biskop

Da Kronjyllands Valgmenighed tidligere i år brød med folkekirken, var der feststemning i ELN. Organisationen udsendte en jubel-pressemeddelelse i anledningen af udmeldelsen.

Tilbage i september afholdt ELN sit årsmøde i Kronjyllands Frimenigheds kirkesal i Randers.

Fremtrædende folkekirke-personligheder med tilknytning til ELN, blandt andet formanden for Indre Mission Hans-Ole Bækgaard, offentliggjorde tidligere på året et hyrdebrev hvori de opsagde et hvert fællesskab med kirker, biskopper, præster og menigheder inden for folkekirken, som medvirker til og accepterer vielse af homoseksuelle.

Hyrdebrevet medførte heftig kirkedebat, og flere biskopper gik offentligt kraftigt i rette med Hans-Ole Bækgaard og hans medforfattere.

De menigheder i og uden for folkekirken, der er tilsluttet ELN, har udnævnt deres egen 'pastorale vejleder', altså en skygge-biskop, i form af rektor på Dansk Bibel-Institut Børge Haahr Andersen.

Parallelsystem til folkekirken

Dermed har ELN opbygget et parallelsystem til den officielle ledelse af den danske statskirke. Noget, der også påkalder sig stor vrede blandt de rigtige biskopper.

I ELN's grundlagsdokument, Odense-erklæringen, fra 2006, hedder det:

"(....) Når samfundet således indretter sig med andre samlivsformer end livslangt ægteskab mellem mand og kvinde, følger kirken ikke efter. At tage Guds navn til indtægt for handlinger, der strider mod Biblens konkretisering af, hvad kærlighed er, er et angreb på kirkens identitet som kristen kirke."

Århus Bykirke og Kronjyllands Frimenighed spiller en fremtrædende rolle i kamp-organisationen ELN.

Læs mere om Evangelisk Luthersk Netværk her

De kristelige arbejdsgivere er også med

Kristelig Arbejdsgiverforening, KA, anes også i kulissen i krigen mod folkekirken.

Formanden for ELN er folkekirkepræst Henrik Højlund. Han er præst i Korning og Løsning kirker, der ligger ved Vejle. Formanden for KA, Svend Erik Bøytler Rahbek, og hans familie har i snart en menneskealder søndag efter søndag gået i kirke i Løsning Kirke.

Næstformanden for menighedsrådet er fru Ellen Bøytler Rahbek.
Med i ELN-repræsentantskabet sidder Jakob Bøytler Rahbek. Han er søn af Svend Erik og Ellen Bøytler Rahbek. Jakob er samtidig fremtrædende medlem af Århus Bykirke.

Henrik Højlund var medunderskriver på det føromtalte, omstridte hyrdebrev.

Indre Mission deltager

Sidste flanke i Krifa-inderkredsens krig mod folkekirken er Indre Mission.

Indre Missions hovedbestyrelse gav i 2011 - netop som et led i organisationens indædte kamp mod homo-vielserne - mulighed for, at menigheder, der har brudt med folkekirken, kan bevare sin tilknytning til Indre Mission.

Hidtil har Indre Mission ellers gennem hele sin historie udelukkende virket inden for folkekirkens rammer.

Så trods status som frimenighed - og dermed stående uden for folkekirken - kan Kronjyllands Frimenighed fortsat bidrage til kampen mod de forhadte homo-vielser i folkekirken.

Ikke alene gennem kamp-organisationen ELN, men nok så væsentligt også gennem det konservative, folkekirkelige, landsdækkende og fintmaskede netværk Indre Mission.

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien

Melvin
Film og TV

Dansk komiker vil hylde sine venner på TV

rejsende i lufthavn
Advertorial

Annonce

3 gode grunde til at have en erhvervsrejseforsikring

ulv skudt
Nyheder

Nye ulveregler på vej: Det bliver lettere at skyde ulve

læge
Advertorial

Annonce

Få overblik over osteopati behandling hos specialister i hele landet