Går den, så går den.
Sådan synes mange passagerer i de københavnske S-tog at tænke. Hele 3,5 millioner passagerer kører hvert år uden billet. Det skriver Dr.dk.
Samtidig er det mere end svært for DSB at kradse pengene ind fra de 100.000 passagerer, der tages i at køre sort. Kun hver fjerde betaler uden videre bøden, mens det aldrig lykkes DSB at få penge fra hver anden af gratisterne.
- Jeg ville gerne have, at vi kunne være bedre til at fange snyderne, men vi har gjort alt det, vi kan for at inddrive de penge, vi har til gode. Oven i købet har vi nogle ekstramuligheder som private virksomheder ikke har. Så det må være et udtryk for, at de mennesker vi inddriver bøderne hos ikke har mulighed for at betale, siger administrerende direktør i DSB S-tog Gert Frost til Dr.dk.
De manglende indbetalinger sker, selvom DSB som en offentlig virksomhed har mulighed for at gøre udlæg i den skat, som folk skal have tilbage. Alt i alt betyder det, at DSB går glip i bødeindtægter for 30 millioner kroner, men minusset er faktisk endnu større, da DSB bruger 60 millioner kroner på kontrollen af passagererne.
Sådan ser S-togs-direktøren dog ikke på det:
- Jeg oplever det ikke som en dårlig forretning. DSB-kontrollørerne laver meget andet end at give folk en afgift. De sørger også for at give information og skabe tryghed for vores passagerer, siger Gert Frost til Dr.dk.