Få minutter efter nyheden om, at tidligere formand for socialdemokraterne Anker Jørgensens er død, kom de første reaktioner fra en række politikere på det sociale medie twitter.
Ikke overraskende er der overvægt af socialdemokrater blandt dem, der var hurtigst til at skrive nogle mindeord til den tidligere statsminister.
Partiets politiske ordfører Nikolai Wammen skriver:
Morten Bødskov har denne hilsen:
Også Jeppe Kofoed var hurtig på tasterne
Benny Engelbrecht sender denne hilsen:
Men det er ikke kun social demokraterne, der mindes Anker Jørgensen.
Formand for SF, Pia Olsen Dyhr skriver:
Også venstre-manden Jacob Engel-Schmidt sender sin respekt.
Hilsnerne til Anker Jørgensen fra både både politiske venner og modstandere bliver hele tiden flere og flere.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.