Russiske kvinder er blevet selvstændige og eventyrlystne i takt med, at deres hjemland er blevet rigere og mere sikkert at bo i. Derfor er der ikke længere særlig mange, der har lyst til at blive gift med en mand fra Vesten, fortæller Andrej Gordyaykin, der ejer ægteskabsbureauet Moscow Lady.
»For fem eller seks år siden havde kvinderne ikke rigtig noget valg. Livet var så hårdt her i Rusland, at de var nødt til at finde andre løsninger, og for de kønne af dem, var den letteste måde at finde en mand fra Vesten – Også selvom man skulle flytte fra familien og lære et nyt sprog. Men nu er økonomien så god, at langt de fleste kvinder foretrækker at leve deres liv her i Rusland,« forklarer Andrej Gordyaykin.
Krav er højere
For blot to-tre år siden havde Andrej hele tiden omkring 1.000 kvinder på sin liste, der godt kunne tænke sig at møde en mand fra udlandet. Nu har han kun omkring 200, og deres grunde er nogle helt andre end tidligere.
»Kvinderne vælger, at deres profil gerne må ses af udlændinge, men når de kommer til vores bureau, er det ikke for at blive reddet fra en dårlig situation. De fleste er eventyrlystne og kunne måske godt tænke sig at prøve noget nyt. For dem er det en mulighed at rejse væk, men de kunne også sagtens blive herhjemme,« siger Andrej og understreger, at kvindernes krav er blevet meget højere.
»Man kan godt sige, at de er blevet kræsne. De vil ikke forlade deres tilværelse for en skvattet amerikaner, der kun kan tilbyde en højere levestandart. De vil have flotte, romantiske mænd. Og hvis en mand regner med, at han kan importere en hjemmegående husmor til alt det praktiske, bliver han meget skuffet.«
Ikke pinligt længere
Når telefonen kimer hos Andrej i dag, lyder svaret »du har ringet til bureauet Svetlana«, for langt de fleste af hans kunder er russere, der vil i romantisk kontakt med andre russere. Derfor duer navnet Moscow Lady ikke længere.
Andrejs forretning går strygende. Internetdating er nemlig blevet meget almindeligt for unge mennesker i Rusland, og det har gjort det mindre pinligt at bruge kontaktbureauer. De midaldrende vil dog hellere bruge professionelle end internettet, og de strømmer til Svetlana for at finde en mage.
»De fleste af vores kunder i dag er mellem 35 og 45 år. De vil have en familie her i Rusland, og de har for travlt med arbejde til at komme ud og møde den rette. Det hjælper vi dem så med,« siger Andrej.