Mere end 1300 personer er det seneste døgn blevet anholdt i Rusland i forbindelse med demonstrationer mod krigen i Ukraine.
Det oplyser den uafhængige overvågningsgruppe OVD-Info.
Demonstrationerne opstod onsdag, efter at præsident Vladimir Putin i en tale annoncerede en mobilisering af landets reservestyrker.
Op mod 300.000 soldater fra reserven skal sendes til Ukraine, lød det.
OVD-Info har indsamlet oplysninger om demonstrationer fra 38 russiske byer.
I hovedstaden Moskva og den næststørste russiske by, Sankt Petersborg, er der blevet anholdt henholdsvis mindst 502 og 524 personer.
- I flere regioner var der forsøg på at arrangere uautoriserede handlinger, der samlede et meget lille antal deltagere, siger Irina Volk, der arbejder i Ruslands indenrigsministerium, ifølge flere russiske nyhedsbureauer.
- De blev alle stoppet. Og de personer, der brød loven, blev tilbageholdt og bragt til politistationer til nærmere efterforskning, siger hun.
Billeder fra flere russiske byer viser kampklædt politi anholde folk.
Den russiske oppositionsgruppe Vesna har opfordret til demonstrationer.
- Tusindvis af russiske mænd - vore fædre, brødre og mænd - bliver kastet i krigens kødkværn. Hvad kommer de til at dø for? Hvad kommer mødre og børn til at græde for, skrev gruppen onsdag i en erklæring.
Putin annoncerede den russiske mobilisering i en tale til nationen onsdag morgen. Det var første gang, at præsidenten talte direkte til russerne, siden invasionen af Ukraine blev indledt den 24. februar.
I den tv-transmitterede tale sagde han blandt andet, at Rusland har "masser af våben til at besvare", hvad han kalder vestlige trusler.
- Hvis vores lands territoriale integritet bliver truet, så vil vi tage alle midler i brug for at beskytte Rusland og vores folk. Jeg bluffer ikke, lød det.
/ritzau/Reuters
/ritzau/Reuters
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.