Rusland har suspenderet aftalen, der skal begrænse antallet af kampvogne, kampfly og tropper i området mellem Atlanterhavet og Uralbjergene. Det skriver BBC.
Ifølge en udtalelse fra Kreml er beslutningen taget på grund af ekstraordinære omstændigheder , der påvirker landets sikkerhed.
Rusland er bekymret over USAs planer om at opstille dele af et missilforsvarssystem i Polen og Tjekkiet, og de amerikanske planer er angiveligt det, der har fået bægeret til at flyde over for den russiske regering.
Ruslands præsident Vladimir Putin mener, at våbenaftalen - der blev indgået i 1990 - trænger til en opdatering. Han er blandt andet utilfreds med, at aftalen begrænser Ruslands mulighed for at flytte rundt på sine tropper inden for landets grænser.