"Er det her ikke den mest sexede rumfærge, I nogensinde har set?," spurgte Branson de fremmødte ved lanceringen i Mojave Air and Space Port i Californien. Skriver Los Angeles Times.
Det han henviser til, er hans seneste satsning, at ny kommercielt rumfærge, som kan fragte almindelige turisterne 104 km op over jordens overflade. Og det koster den nette sum af 200.000 dollar per person.
Den splinternye rum-turistbus hedder 'SpaceShipTwo' og har plads til to piloter og seks passagerer.
"På turen tilbage til Jorden forvandles fartøjet til en slags kæmpemæssig fjerbold," forklarede Branson under lanceringen af rumfærgen.
Rum-bussen er endnu ikke helt færdigbygget, men er ved at blive bygget i Mojave-ørknen i Californien i USA.
Det estimeres, at små 300 personer er klar til at bygge diverse eventyrrejser ud med en rumrejse, og at de allerede har reserveret billet.
Rum-turistbussen tager på sin jomfrurejse midt i 2011.
Den britiske erhvervsmand, Richard Branson er blandt andet ophavsmand til Virgin-musikimperiet.