Max Bonnén, der er medejer af World of Sound, som står bag den musikalske bryllupsgave til Joachim og Marie, erkender over for Ekstrabladet, at han ikke regner med at showet vil give overskud.
-Vi forventer ikke noget overskud. Det er en gave til de nygifte, siger han til avisen.
Det var ellers meningen, at arrangementet, som finder sted dagen før brylluppet mellem prins Joachim og Marie Cavallier, skulle være et velgørenhedsshow for nødledende børn. Men flere nødhjælpsorganisationer afviser at de, sådan som Max Bonnén påstår, samarbejder med hans firma World of Sound. Og nu mener arrangøren altså heller ikke selv, at showet vil give overskud til at hjælpe nødlidende børn.
Fastholder samarbejde
TV2 oplyser, at de ikke har nogen aftale med World of Sound, men Max Bonnén fastholder, at der er en mundtlig aftale, ligesom han også siger, at han har flere aftaler med musikere, der skal deltage i arrangementet.
- Jeg har en aftale med TV2 om at dække en del af vores show, siger han til Ekstrabladet.
Den anden halvdel af World of Sound, Max Bonnéns kone Jannie Helle, fortæller, at der er penge på vej til de nødhjælpsorganisationer, som tidligere har samarbejdet med World of Sound, men ikke fået de lovede penge til velgørenhed.
- Når SOS Børnebyerne siger, at de kun har fået 6000 kroner ud af deres samarbejde med os, så er det fordi beløbet slet ikke er opgjort endnu, siger Jannie Helle til avisen.
Hun siger, at det er meningen, SOS Børnebyerne skal have 40.000. Men Jannie Helle tror ikke på, at Røde Kors kun har fået 100 kroner for et tidligere sms-samarbejde med World og Sound.
- Vi var selv til stede ved arrangementet, og de penge, vi ringede ind, oversteg langt det beløb. Måske er det telefonselskabet, der scorer alt for mange penge, siger hun.