En ekspedient i en urforretning på Østerbro i København blev lørdag formiddag offer for to røvere.
Lidt før klokken halv tolv gik røverne ind i forretningen, hvor ekspedienten blev udsat for vold.
- De tildeler den forurettede knytnæveslag, så han falder om. Han er blevet bragt til skadestuen for at blive tilset, fortæller Henrik Svejstrup, der er vagtchef hos Københavns Politi.
Røverne stak af fra stedet med nogle ure fra forretningen.
Politiet foretager lørdag eftermiddag undersøgelser på og omkring gerningsstedet og efterforsker i øvrigt sagen i håbet om at pågribe gerningsmændene.
Urmagere, guldsmede og smykkeforretninger er jævnligt udsat for røverier, da deres varer har en betydelig værdi. I de senere år har der været en række af den type røverier.
Tidligere så man jævnligt røverier mod banker og posthuse, men den slags er nærmest historie. Der findes i dag kun få posthuse, og disse håndterer ikke kontanter i samme omfang som tidligere. Og de fleste banker er i dag pengeløse.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.