Sommerferien er for mange danske familier ensbetydende med sol, sand og sommerhusture. Men for tusindvis af børn i økonomisk trængte familier står kalenderen tom. En ny undersøgelse fra Røde Kors viser, at 71 procent af de adspurgte familier ikke har mulighed for at holde mindst én uges ferie uden for hjemmet i løbet af sommerperioden.
Undersøgelsen bygger på svar fra 1.773 forældre, der tidligere har modtaget julehjælp fra Røde Kors, og som alle har hjemmeboende børn under 18 år. Hele 90 procent af de adspurgte peger på økonomien som den direkte årsag til, at familien må blive hjemme, mens 65 procent af forældrene oplever, at de manglende rejser og udflugter i høj eller nogen grad betyder, at børnene må undvære aktiviteter i sommerferien.
For mange familier handler det ikke om at vælge mellem charterferie og campingvogn, men om overhovedet at kunne tilbyde et afbræk fra hverdagen. En anonym mor, der har deltaget i undersøgelsen, beskriver situationen sådan:
"Vi har ikke været nogen steder, ikke oplevet noget, ikke engang en tur i biografen i de sidste 5 år. Det er håbløst og gør frygtelig ondt ikke at kunne give min søn oplevelser".
En anden forælder fortæller i undersøgelsen, hvordan dagene smelter sammen, når der ingen penge er til oplevelser:
"Den ene dag tager den anden, og der er ikke noget at se frem mod. Intet at glæde sig til eller over. Det påvirker både mig og ungerne, men vi forsøger med det vi har".
Er flove
Ifølge Røde Kors er det netop kontrasten til klassekammeraternes ferieminder, der gør særligt ondt på børnene, når skolen begynder igen efter sommerferien. Generalsekretær Anders Ladekarl hæfter sig ved den sociale slagside i tallene.
- Det, der slår mig, er, at de manglende oplevelser i ferien sætter sig som flovhed og tristhed i børnene, når de skal tilbage i skole efter ferien og ikke har noget at fortælle om. Det gør rigtig ondt at læse, siger han.
Undersøgelsen tegner et billede af familier, hvor det stramme budget hver måned går til mad, husleje og regninger, og hvor der ikke er noget tilbage til hverken zoologisk have, badeland eller en weekendtur til bedsteforældrene.
Når klokken ringer ind til første skoledag i august, er det ikke kun de manglende solskoldninger, børnene mærker. Det er også den sociale afstand til kammeraterne, der har noget at fortælle om.