Rod i medicinskabet og forkert mærkat på pilleglasset.
Beboerne på en række bosteder for handikappede i Sønderjylland risikerer i værste fald at blive fejlbehandlet eller overmedicineret. I mange tilfælde følger personalet ikke Sundhedsstyrelsens anbefalinger for, hvordan man bør håndtere den medicin, de giver beboerne.
Det viser en række tilsynsrapporter fra Embedslægerne i Region Syddanmark, som Nyhedsavisen har fået aktindsigt i.
Embedslægen førte sidste år tilsyn med 17 bosteder for handikappede i det daværende Sønderjyllands Amt. I 13 af dem fandt embedslægen, at personalet skulle stramme op på håndteringen af den medicin, beboerne skulle have. I nogle tilfælde var der givet forkerte doser eller typer medicin. Ofte var der også problemer med at holde styr på listerne over, hvor meget medicin, beboerne skulle have.
»Det er alvorligt med så mange fejl. Konsekvensen kan være, at beboerne bliver fejlmedicineret med fatale følger. Derfor er det godt, at der føres tilsyn, så man kan rette op,« siger Kate Runge, tidligere embedslæge i Århus Amt, der har gennemgået tilsynsrapporterne for Nyhedsavisen. Hun roser samtidig Sønderjyllands Amt for at føre tilsyn med bosteder for handikappede, for det sker kun få steder.
Mangler medicinliste
Henrik Kirkeby, embedslæge i Region Syddanmark, der har lavet tilsynene, fortæller, at bostederne for handikappede kæmper med de samme problemer med medicinhåndtering, som mange plejehjem kæmpede med, før de fik indført tilsyn fra embedslægerne.
Der er især problemer med at holde styr på de såkaldte medicinlister, som er beboernes individuelle oversigter over, hvor meget og hvilken medicin, de skal have.
»Medicinlisterne er nogle steder spredt i forskellige samlemapper, bøger, skabe og journaler. Det gør det vanskeligt for personalet at holde styr på medicineringen af beboerne. Det øger risikoen for fejlbehandling,« siger Henrik Kirkeby og understreger, at han ikke er stødt på tilfælde, hvor beboere har lidt overlast på grund af fejlmedicinering, og at bostederne generelt fungerer tilfredsstillende.
»Problemet skyldes, at socialpædagogerne ikke altid er klar over, hvilke regler der gælder for medicinhåndtering. Det er ikke deres skyld. Men det kræver, at de får en bedre uddannelse,« siger Henrik Kirkeby.
Embedslægerne har kun undersøgt de sundhedsmæssige forhold og ikke pædagogernes omgang med beboerne, som tidligere er blevet kritiseret i sagen om Strandvænget i Nyborg.